PlayStation 5 ve Xbox Series X’in Fiyatı Türkiye’de Çok Daha Pahalı Olacak

Bilindiği üzere oyun dünyasında uzun zamandır yeni konsol modellerine dair bir bekleyiş hakim. Son teknoloji ile geliştirilen yeni konsolların bu yıl içerisinde tanıtılması ve en geç önümüzdeki sene raflarda yerini alması bekleniyor. Sony’nin PlayStation 5 ve Microsoft’un Xbox Series X konsollarına dair bugüne kadar pek çok rapor ve bilgi ortaya çıktı. Her iki konsolun da teknik özellikleri artık biliniyor. Bilinmeyen tek şey ise olası fiyatları. Bazı tahminlere göre yeni konsollar 450 – 500 dolar seviyesinde olacak.

Bununla beraber bazı tahminlere göre konsolların çıkışı ile beraber satışlarda durgunluk beklentisi hakim. Ülkemize gelen bilgisayar, telefon gibi çeşitli ürünler, kur farkı ve ek vergiler ile oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunuluyor. Yaşanan son gelişme oyun konsolları için yeni ek vergilerin geldiğini ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan kararnameye göre oyun konsolları ile beraber pek çok ürüne ek gümrük vergisi geliyor.

Oyun Konsolları Ateş Pahası Olabilir

Resmi Gazete’de 18 Nisan 2020 tarihi itibarıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre oyun konsolları ile beraber pek çok ürüne yüzde 5 ila 50 arasında ek gümrük vergisi geldi. Halihazırda PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarının fiyatı merak ediliyor ve bu vergi yaptırımı ile fiyatların epey artacağını söyleyebiliriz.

Yayımlanan kararname ile vergi uygulanacak diğer ürünler, Kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalar olarak sıralandı.

İlgili Haber:  Vestel Hisseleri Kâr Payı Dağıtım Bildirimiyle Yeni Zirveye Ulaştı

Sony, PlayStation 5 ile Gelecek Kontrol Cihazı DualSense’i Duyurdu

Yapılan açıklamada hangi ürüne ne kadarlık vergi yükü geleceği bilinmiyor. Ancak en iyi ihtimalle yüzde 5 oranında bir artış söz konusu olacak. Halihazırda ürünlere dair sınırlı stok beklentisi nedeniyle, fiyatın bekleyenleri üzeceği düşünülebilir. Tahminlere göre PlayStation 5 ve Xbox Series X’in Türkiye’deki fiyatının 7 bin TL bandını aştığını görebiliriz.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın