Piyasalar ABD Seçimine Odaklanırken Dolar 8,44, Euro 9,83, Sterlin 10,92 Rekorunu Kırdı

Piyasalar ABD başkanlık seçimlerinden çıkacak sonucu beklerken yurt içinde dolar, Euro, sterlin ve gram altından yeni rekorlar geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu sabah yeni bir sıkılaştırma adımı attığını duyurdu.

TCMB, Ağustos ayında başladığı sıkılaştırma adımları çerçevesinde bankalar arası para piyasasında bankaların borç alma limitlerini sıfırlarken, açık piyasa işlemleri kapsamında TL cinsi kira sertifikaları karşılığında gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemlerine de engel koydu.

Merkez Bankası’nın bu hamlesi çok fazla işe yaramazken öğleden sonraki işlemlerde Türk lirasındaki değer kaybı hız kazandı. Dolar 8,44’ü, Euro 9,83’ü, sterlin ise 10,92’yi aştı. Gram altın ise 513 lira ile tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Dolar kuru 8,4416 TL ile bir kez daha zirveyi yeniledi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerikan halkı, 3 Kasım’da 46. başkanını seçmek için sandığa gidecek. ABD başkanlık seçimleri ülkenin kendisi kadar tüm dünya için de önemli. Salgının merkez üssü olan Amerika’da ek mali teşvik paketi için haftalarca devam eden görüşmeler seçimlere günler kala sona erdi.

Tarafların mutabakata varamaması neticesinde teşvik paketi görüşmeleri seçim sonrasına kaldı. Bu durum doların başlı başına yükselişini tetiklerken seçim sonucuna ilişkin yapılan senaryolar, artışın devam edeceğini gösteriyor.

Biden’ın Galibiyetine Dair Beklentiler Artarken, Dolar 8,41’i, Gram Altın 509 TL’yi Aştı

Analistler Demokrtat Joe Biden’ın kazanması durumunda Türk lirasındaki kayıpların daha da hızlanacağını düşünüyor. Pazartesi günü seçim öncesi anket sonuçlarını değerlendiren yatırımcılar, söz konusu olasılığın gerçekleşme ihtimalini daha yüksek görürken, dolar rekor üstüne rekor kırıyor.

Haftanın ilk işlem gününde ABD Dolar Endeksi 94,30’u aşarak 29 Eylül’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Türk lirası günlük bazda dolar karşısında %1’den fazla değer kaybetti. Gelişen ülke paraları arasında ise dolar karşısında Rus rublesinden sonra en zayıf seyreden para birimi konumunda.

İlgili Haber:  48 Dolara Çıkan Brent Petrolde 2021 için Toparlanma Umutları Arttı

Euro, Türk lirası karşısında 9,8359 ile tarihindeki en yüksek noktaya ulaştı. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 16:37’de %1,63 artıda 9,8281 liradan işlem gören Euro, döviz kurlarındaki yükselişe eşlik ediyor. Türk lirası karşısında son bir ay içinde %8,64 oranında değer kazanan Euro, 365 gün içinde ise %33’ten fazla artış gösterdi.

Türkiye’nin para politikasında aldığı kararlar ve dış ilişkilerde yaşanan birtakım gerilimler ülke risk priminin yüksek, para biriminin ise zayıf kalmasına sebep olmaya devam ediyor.

Bir rekor da 10,9278 liraya kadar tırmanan İngiliz sterlininden geldi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 10,80’den kapanan sterlin, haftaya yatay başladıktan sonra yükselişe geçti. Saat 16.00 sularında zirveyi tazeleyen kur, şu dakikalarda da 10,9150 ile rekorun hemen altında işlem görüyor. Sterlin, lira karşısında son bir yıl içinde %32 yükseliş gösterdi.

Teknik açıdan 10,70 – 10,80 bandı destek, 10,96 – 11,02 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor. TCMB, büyüme hedefiyle alınan stratejilerin enflasyonu bozmasıyla Eylül ayında politika faizinde 200 baz puanlık artış yapmıştı.

Sıkı para politikasına devam edeceğinin işaretini veren banka, Ekim ayında tüm beklentilere rağmen faizleri artırmadı. Üstelik döviz kurlarının rekor kırması ve enflasyon için bozulmanın daha belirgin olacağı ihtimaline karşın bu kararı aldı.

Döviz kurları ise Para Politikası Kurulu’ndan çıkan karar sonrasında hızlı bir yükseliş göstererek, o tarihten bu zamana kadar neredeyse ara vermeden sürekli rekor kırdı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın