Pinterest Hisseleri 3Ç20 Kazançlarıyla %40’a Yakın Yükseldi

Diğer sosyal medya ağları kadar popüler olmasa da kendi alanında 1 numara olan Pinterest, kazanç performansıyla da göz dolduruyor. Bugün açıkladığı üçüncü çeyrek verileriyle reklam talebinin canlandığını gösteren şirketin hisseleri %38’den fazla yükseliş kaydetti.

Günü göz dolduran bir yükselişle başlayan Pinterest hisseleri %38,36 oranında yükselişle 68,14 puandan işlem görüyor. Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 49,25 dolardan sonlandıran hisse senetleri, bugüne 64 dolardan başladı. NYSE’de işlem gören hisse senetleri, 68,93 dolara kadar kısa sürede ulaştı. Hisselerdeki güçlü yükseliş 2020 yılının üçüncü çeyreğinde elde edilen kazançlardan kaynaklandı.

Pinterest hisselerinin 5 günlük getirisi %29,75 oranında pozitif bölgede yer alıyor. Yılbaşından beri kazancı ise %161,72 oranında bulunurken, 1 yıllık getirisi %253,68 oranıyla göz kamaştırıyor. Diğer teknoloji hisselerini aratmayan performansıyla devler ligine girdiği söyleniyor.

Pinterest’in reklamcılıktaki toparlanmadan sağladığı artış, büyük reklamcılık işlerine sahip teknoloji meslektaşları için olumlu sonuçlara işaret ediyor. Büyüyen bir reklamcılık işi olan Alphabet, Facebook, Twitter ve Amazon’un bugün kazançlarını bildirmesi bekleniyor.

Pinterest 2020’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %58 artışla 443 milyon dolarlık toplam gelir elde etti. Kaynak: Pinterest

Şirket pandemi ve diğer faktörler etrafındaki belirsizliğin devam ettiğini söyledi ve buna bağlı olarak dördüncü çeyrek gelirinin yıllık bazda %60 oranında artacağını tahmin etti. Reklam yazılımı şirketi Mediaocean Pazarlama Müdürü Aaron Goldman, bu konuya benzer bir e-posta göndermişti.

Goldman, şirketin kapalı ekosistemler platformunu kullanan markaların, üçüncü çeyrekte reklam harcamalarını yıllık bazda %40 artırdığını söylemişti. Ayrıca şirket alışveriş reklam birimlerini uygulamanın daha fazla yerine yerleştirdikçe Pinterest’in alışveriş araçlarının tüketiciler ve markalarla da artmasını beklediğini ifade etmişti.

MKM Partners ise Pinterest hisseleri için ‘satın al’ önerisine geçerken, şirketin alışveriş araçlarının da büyümesini beklediğini söyledi. Firma, “Katalog büyümesi ve Shopify gibi önde gelen e-ticaret ekosistemi paydaşlarıyla entegrasyon, Pinterest’in genel alışveriş dönüşümünün önemini artıracak,” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Yüzde 0,5 Artıda Seyreden Borsada En Çok Yükselen Sektör Endeksi Değişmedi

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın