Pfizer ve BioNTech Hisse Senetleri Aşı Açıklamasıyla Sert Yükseldi

Coronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 50 milyon 859 bini aştı. Enfekte olan hastaların 35 milyondan fazlası sağlığına kavuşurken, 1 milyon 263 bini onlar kadar şanslı olamadı. 13 milyon 738 bin kişinin ise tedavisi hala devam ediyor.

Birçok ülkede ikinci dalganın yaşanması ve günlük vaka sayısının rekor kırması yaşanan sağlık krizine dair kaygıları artırırken, aşı tek umut olarak öne çıkıyor. Bugün gelen haberde Pfizer ve BioNTech şirketlerinin üzerinde çalıştığı aşıdan olumlu gelişmelerin olduğu bildirildi.

Son yüzyılın yaşadığı en büyük salgın hastalığın bitmesine dair önemli bir umut haberi geldi.

Salgının tüm dünyada hızlanmaya başlamasıyla birlikte birçok ülke hastalığı sonlandıracak bir aşı bulmak için kolları sıvadı. Aylardır süren çalışmalarda zaman zaman iyi ve kötü haberler alıyoruz.

Pfizer ve BioNTech biyoteknoloji şirketleri on binlerce denek üzerinde denedikleri aşının, coronavirüse yakalanma olasılığını %90 azalttığını duyurdu. Çalışmalar hala devam ederken, eğer bu şekilde olumlu gelişmeler alınmaya devam ederse aşının üretimine dair izin ve güvenlik değerlendirmeleri beklenecek.

Elde edilen bilgiye göre sonuçlar onay alırsa ilk doz aşılar ABD ve Avrupa için hazırlanacak. Şirketler bu yıl 25 milyon kişiyi aşılayacak kadar üretim yapabileceğini belirtiyor. Gelecek yıl ise bu rakamın 1,3 milyar olması bekleniyor.

Biontech Se (BNTX) hisseleri açılış öncesinde başlattığı yükselişini, işlemlerin başlamasıyla birlikte genişletti. Kaynak: Yahoo Finance

Alman ilaç ve biyoteknoloji şirketinin Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseleri açılış öncesi işlemlerde %26 yükseldi. Bugün genel olarak dünya hisse senedi piyasalarında pozitif bir tablo izlendi.

Analistler, Amerika’da başkanlık seçiminin sona ermesi ve kazananın demokrat Joe Biden olmasının piyasalara olumlu yansıdığını belirtti.

Avrupa Hisse Senetleri Aşı Haberinin Ardından %8’den Fazla Yükseldi

İlgili Haber:  Paraları sayarken şans eseri fark etti! Önce sahte zannetti ama sonra havalara uçtu: Türkiye'de sadece 3-4 tane var

Türkiye saati ile günün ikinci yarısında gelen aşı haberi ise borsa endekslerindeki yükselişi hızlandırdı. BioNTech CEO’su Uğur Şahin, aşının %60-70 artasında etkili olmasının beklendiğini fakat sonucun çok daha iyi olduğunu söyledi.

Gelen haberin ardından sert yükselen şirketin hisse senetleri TSİ 17:42’de %20 artıda 110,69 dolardan işlem görüyor. Geçen Cuma 92 dolardan kapanan hisseler, açılışın ardından 115 dolara kadar çıktı. yıllık bazdaki değişim oranı ise %387 artış şeklinde oldu.

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Pfizer’ın hisse senetleri de kendi açıklamalarının ardından ralli yaptı. Kaynak: Yahoo Finance

Türkiye’de de önemli faaliyetleri bulunan ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, uzun zamandır Covid-19 virüsü için etkili bir aşı bulma çabasındaydı.

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Enfeksiyon oranları yeni rekorlar kırarken, hastaneler aşırı kapasiteye yaklaşırken ve ekonomiler açılmakta zorlanırken dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda aşı geliştirme programımızda kritik dönüm noktasına ulaşıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Tüm dünyanın yüreğine su serpen aşı açıklamasının ardından New York Borsası’nda işlem gören Pfizer Inc (PFE) hisse fiyatı %8’e yakın yükseldi. Şu dakikalarda %7,97 artıda 39,37 dolardan işlem gören fiyatlar, açılış sonrası 41,95’e kadar çıktı. Yıllık bazda ise %1,75 negatif bölgede fiyatlanıyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın