Petrolün 5 Ayın En Düşüğüne Gerilemesiyle, Yurt İçi Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Geldi

Coronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 46 milyon 972 bini aştı. 33 milyon insanın sağlığına kavuştuğu salgın hastalıkta, 1 milyon 207 bin kişi ise yaşama veda etti. Amerika, 9 milyon 478 bin vaka ile salgının merkez üssü olmaya devam ederken, Avrupa’da ikinci dalga etkisini kaygı verici düzeyde göstermeye başladı.

İngiltere hafta sonu kısmi karantina uygulaması yapılacağını duyurdu. Benzer uygulamalar diğer birçok ülkeden de gelirken, petrolde talep baskısı bir kez daha fiyatlarda etkisini gösterdi. Piyasalar 3 Kasım ABD başkanlık seçimlerine odaklanırken, petrol fiyatları son beş ayın en düşüğüne geriledi. Düşen fiyatların ardından ise yurt içinde akaryakıt fiyatlarına indirim yapıldı.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), haftanın ilk işlem gününde 33,65 dolara kadar geriledi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

İç karışıklık nedeniyle aylarca kapalı olan Libya’daki üretim tesisleri geçtiğimiz haftalarda yeniden faaliyete başladı. Yapılan açıklamada günlük üretimin ilk etapta 1 milyon varil olacağı söylendi. Coronavirüs vakalarının her geçen gün artması, kısıtlamaların getirilmesi petrol piyasası için başlı başına risk unsuru olurken, üzerine bir de üretimin artacağı açıklaması fiyatların sert düşüşüne yol açtı.

Üretimin artması ve talepteki düşüşün etkisiyle, Asya piyasalarında vadeli kontratlar %6’dan fazla geriledi. Ham petrolün varili gün içinde 33-36 dolar arasında hareket etti. Analistler yarın yapılacak seçimde Demokrat Joe Biden’ın başkan olması durumunda daha fazla mali teşvik paketinin açıklanacağını, bunun da petrol piyasasını destekleyeceğini düşünüyor.

Kaynak: EPGİS

Vandana Insights kurucusu Vandana Hari; Libya’da artan üretimin, Avrupa’da artan vakaların ve ABD seçimlerinin petrol piyasasını cadı kazanına dönüştürdüğünü söyledi. Piyasanın seçimleri nasıl fiyatlayacağına dair yorum yapmanın güç olduğunu ifade eden Hari, “Biden’ın kazandığı takdirde İran petrol üretiminin yeniden başladığını görebilir ya da belirsiz seçim sonuçları ve kaos da görebiliriz.” şeklinde açıklamada bulundu.

İlgili Haber:  Euro Bölgesi’nde Yıllık Enflasyon Haziran’da %1,9’a Geriledi

Aralık vadeli Brent petrol ise gün içinde 35 – 38 dolar arasında hareket etti. Brent türü petrol yıllık bazda %40 negatif bölgede bulunuyor. Aynı şekilde ABD türü ham petrol de %35 ekside fiyatlanmakta. Petrol fiyatlarının küresel ölçekte gerilemesinin ardından Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) indirim haberi geldi. Yapılan açıklamada benzinin litre fiyatında 16, motorinin 12 kuruş indirim uygulandığı açıklandı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın