Petrolde Tarihi Düşüşler Görülürken Durumun Kıyamet Senaryosu Oluşturmadığı Söylendi

Küresel ekonomi güçlü bir salgınla mücadele ederken ekonomiler de ciddi yaralar aldı. 170 bini bulan toplam can kaybı her gün biraz daha artıyor. Hayatın ülkelerde de normal seyrinden uzak kaldığı bugünlerde seyahatler, sokağa çıkışlar gibi pek çok faaliyet kısıtlandı.

Salgın geliştiği günden bu yana petrole olan talep giderek azaldı. Hatta arz fazlası öyle bir boyuta ulaştı ki, dünyanın en büyük petrol depolayıcılarında dahi boş yer kalmadı. Çünkü petrol üreticileri üretimi taleple aynı oranda düşüremedi ve sonucunda deyim yerindeyse “petrol arzı patlaması” yaşandı. OPEC ve ortaklarının yakın zamanda günlük 10 milyon varil kısıntı kararı alması hiçbir işe yaramamış olacak ki, fiyatlardaki rekor düşüşlerin etkisi devam etti.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Küresel salgının etkilerinin ne derece güçlü olduğunu gözler önüne talepteki bu sert düşüş, fiyatlardaki gerilemenin ne kadar daha devam edeceği sorularını akıllara getiriyor. Azalan taleple birlikte depoların tüm kapasitesini doldurması, dünyaca ünlü bir petrol depolama şirketi Royal Vopak yetkisince şöyle duyuruldu;

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: “Petrol Fiyatlarında Çöküş Yaşanmıyor”

Petrol fiyatları bir süredir düşüşteydi fakat son olarak Batı Teksas (WTI) tipi ham petrol tarihinde bir ilke imza atarak eksi 40 dolardan fiyatlanması büyük ses getirdi. Bu yaklaşık %300’lük bir değer kaybına işaret ediyordu. Peskov, seviyenin Mayıs vadeli kontratta görüldüğüne işaret etti  ve ardından şu ifadeleri kaydetti;

“Eksiye düşen petrol fiyatları değildi. Durum spekülatif ve tümüyle vade sonu kapanış işlemleriyle alakalı. Küresel petrol piyasalarındaki duruma ilişkin “aşırı olumsuz” bir gerekçe yok. Duruma ilişkin kıyamet senaryosu yazmaya gerek yok. Petrol fiyatları her ne kadar olumlu bir eğilimde olmasa da bir fiyat çöküşü de yaşanmıyor. Gerekmesi halinde, petrol fiyatlarındaki düşüşün Rus ekonomisine etkisini hafifletmek için gereken tüm araçlara sahibiz.”

İlgili Haber:  Boeing Hisseleri Açılış Öncesi Dow Jones’un En Fazla Artanı Oldu

Dün sıfırın altına gerileyen Batı Teksas tipi (WTI) petrol, büyük şaşkınlık yaratmıştı.

BREAKING: WTI crude oil futures trade at negative price for first time https://t.co/pOSyH6AVtP pic.twitter.com/XsoH1jG8WH

— Bloomberg (@business) April 20, 2020

Diğer taraftan ham petrolde de düşüş eğilimi devam ediyor. Bir süredir 20 dolar altında işlem gören ham petrol dün kaydettiği hafif toparlanmanın ardından yönünü yeniden aşağı çevirdi. TSİ 12:55’te 15,91 dolardan işlem görmeye başladı. Analistler fiyatlarda yükseliş trendi için 23,90 dolar seviyesi üzerinde bir seviyenin gerekebileceğini belirttiler.

Koronavirüsün Seyri ve TCMB Kararına Odaklanan Dolar/TL 6,95’i Aştı

Petrol talebinde görülen aşırı gerilemeler fiyatları alt üst ederken, seyrin normale dönme zamanının koronavirüs gelişmelerine bağlı olacağı düşünülüyor. Ülkelerde ekonomik faaliyetlerin eski düzenine dönmeye başlaması ise piyasalardaki iyileşmenin ilk işareti olabilir.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın