Petrol Artan Stoklar ve Teşvik Görüşmelerinin Durmasıyla Geriledi

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminin geride kalmasıyla, piyasaların odağında olan en önemli konu teşvik paketiydi. Hatırlanacağı üzere Donald Trump, Temsilciler Meclisi’nin önerdiği 2,4 trilyon dolarlık ek mali teşvik paketini fazla bularak, müzakerelerin seçim sonrasına kalmasını istemişti.

Başkanlık yarışını Demokrat Joe Biden kazandı. Koronavirüs vakaları hızla artarken, son gelen habere göre teşvik paketi görüşmelerinin durduğu öğrenildi. Bu durumla birlikte, ABD’de haftalık stokların arttığı açıklandı. Söz konusu gelişmeler petrol fiyatlarında geri çekilmeye yol açtı.

Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklanan verilere göre petrol stokları beklenmedik bir şekilde artış gösterdi. Kaynak: Enerji Enformasyon İdaresi

Hafta başında coronavirüs aşısına dair gelen olumlu haberler petrol fiyatlarının yükselmesini sağlamıştı. Cuma günü ise haftalık bazda 4.28 milyon varil artan stoklar ve teşvik görüşmelerinin durduğuna dair gelen haberler olumsuz etki yarattı. Konuya yakın kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Beyaz Saray teşvik paketi görüşmelerinden çekildi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, vakalardaki artışın ekonominin toparlanmasına dair büyük risk unsuru olduğunu söyledi. Bu önümüzdeki ayın zorlu geçeceğini ifade eden Powell, aşıdaki ilerlemeyi değerlendirmek için de henüz çok erken olduğunu sözlerine ekledi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü WTI, söz konusu gelişmelerin etkisiyle 40,10 dolara kadar geriledi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 41,12 dolardan kapanan Amerikan ham petrolü, bu sabah daha düşük seviyeden işlem görüyor. Saat 09:56’da %1,41 ekside 40,54 dolarda seyreden varil petrol, aşı haberleriyle son beş günde %15 artış gösterdi. Ancak odağına vaka artışını yerleştiren petroldeki rallinin çok uzun sürmesi beklenmiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayımlanan aylık raporda da aşı iyimserliğinin petrol piyasasındaki etkisinin çok uzun sürmeyeceği belirtilmişti. Nitekim Cuma günkü tabloya baktığımızda durumun tam olarak bu şekilde ilerlediğini görmekteyiz.

İlgili Haber:  Dünya Sağlık Örgütü Üyesi Ülkeler Kurumun İncelenmesini İstiyor

IEA: Covid-19 Aşısının Petrol Piyasasını Kurtarma İhtimali Düşük

Analistler fiyatların 41,00 – 41,50 civarında kaldığı sürece yükselişin devam edeceğini belirtiyor. GCM Yatırım analistleri müşterileri için hazırladığı notta “Gerçekleşebilecek düşüşlerde 50, 100 ve 200 periyotluk üssel hareketli ortalamaların desteklediği 39,50 – 40,00 bölgesi, önemli destek potansiyeli sunduğu için yakından takip edilmelidir.” yorumuna yer verdi.

Integral Yatırım değerlendirmesinde artan stoklara dikkat çekildi. OPEC ve ortaklarının üretim kesintisine devam etme ihtimaliyle artan fiyatların, dün ve bugün yeniden düşüşe geçtiği aktarıldı. Kurum analistleri 39,00 – 39,36 – 40,40 bandını destek, 41,45 – 43,48 – 46,30 bandını direnç seviyeleri olarak izliyor.

Önceki gün 45 doların üstüne çıkan Brent petrol, Cuma günü 42 dolar seviyesinde geziniyor. Kaynak: Investing

Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda %1,36 ekside 42,94 dolardan işlem görüyor. Samsung Futures Inc analisti Kim Kwangrae, aşının hemen uygulanacağına dair beklentilerin şişirildiğini fakat fiyatların artan vakalar ve düşen talep karşısında baskı altında olduğunu söyledi.

Dünya genelinde rapor edilen toplam coronavirüs vaka sayısı 53 milyonu aşmış durumda. Brent petrol yıllık bazda %30 negatif bölgede bulunuyor. Kısa süreli yükselişler olsa da, pandemi tamamen bitmeden toparlanmanın da kalıcı olmayacağı ifade ediliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın