Pasaport başvurularında büyük artış! Günlük başvuru sayısı 8 binden 48 bine çıktı

Nüfus müdürlükleri, yılbaşı öncesinde pasaport randevuları için yoğun mesai sarf ediyor. Yeni yılda gelecek zamlara yakalanmak istemeyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerinde kuyruk oluştururken, günlük başvuru sayısı da 6 katına çıktı.

BU YIL TALEPLER ÇOK FAZLA ARTTI

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında yer alan “Aralık ayında pasaport randevusu bulunmadığına” dair haberlere ilişkin açıklama yaptı. Uzun yıllar boyunca 2 milyon civarında olan yıllık pasaport talebinin, bu yıl 10 Aralık itibarıyla 3 milyon 650 bini aştığı vurgulanan açıklamada, talebin yıl sonunda ise iki katını bulması beklendiği belirtildi.

“VATANDAŞLARIMIZ MAĞDUR EDİLMEMEKTEDİR”

Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Pandemi sonrası artan yoğunluk, yıl sonunun yaklaşması, dünyadaki çip krizi endişesi ve farklı nedenlerle önceki yıllarda günlük 8 bin olan pasaport talebinin günlük 48 bin seviyesine ulaşmasına, üretim ve tedarik zincirindeki aksamalara rağmen hiçbir vatandaşımız mağdur edilmemektedir.

EK MESAİ YAPILIYOR

Öte yandan vatandaşımızın mağduriyetini önlemek ve talepleri en hızlı şekilde karşılayabilmek için hafta içi ve hafta sonu ek mesai yapılmakta, kişi başı işlem süresi 8 dakikaya indirilmiş, randevu alım süresi 15 güne çıkarılmıştır. Ayrıca ek randevu kapasitesi oluşturulmak için randevusuna icabet edemeyecek vatandaşlarımızın yerine aynı gün içerisinde randevu alınabilmesine olanak sağlanmıştır.”

2023’TE PASAPORT ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

Yılbaşından itibaren pasaport harçlarına yüzde 123’lük zam gelecek. Yeni yılla birlikte 6 aylık pasaport harcının 309 liradan 689 liraya, 4 yıl ve üstü pasaport harçlarının ise 1478 liradan 3295 liraya yükselmesi bekleniyor.Haberler.com / Yavuz Selvi – Güncel

Ekonomi Güncel Haberler

Kaynak: [source_domain

İlgili Haber:  Teşvik Anlaşması Umutları ABD Hisselerinin Karışık Seyretmesine Neden Oldu

Yorum yapın