Netflix’te Android Uygulamasında Ekrandaki Butonlar Devre Dışı Bırakılabilecek

Popüler yayın servisi Netflix, son dönemde Corona virüsü etkisiyle tüm çevrelerden çok daha fazla ilgi görmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda açıklanan rakamlara göre 167 milyon kullanıcısı olan ABD’li yayın servisi, masaüstü ve mobil uygulamalar aracılığı ile en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde kullanıcı güvenliğine yönelik yeni özelliklerinden bahsetmişti. Bu özellikler arasında ebeveyn denetimi ve PIN ile profil kilitleme gibi kullanıcı dostu araçlar yer alıyor.

Yayın servisi son olarak Android kullanıcılarının uzun zamandır canını sıkan bir soruna çözüm getirdi. Bilindiği üzere platforma mobil üzerinden de milyonlarca kullanıcı ulaşıyor. Ancak akıllı telefonlar üzerinde yapılan izlemelerde, kullanıcılar ekrana yanlışlıkla dokunduklarında can sıkıcı bir durum ortaya çıkabiliyor. Netflix, Android kullanıcıları için bu duruma çözüm getirecek yeni özelliğini yayınladı.

Android için Ekran Kilitleme Özelliği

Mobil cihazlar üzerinden yapılan izlemelerde, ekrana yanlışlıkla dokunma sonucu izlenen video duruyor ya da tamamen kapatılabiliyor. Geliştirilen ekran kilidi ile ekrandaki diğer butonlar devre dışı bırakılabilecek. Dolayısıyla kullanıcıların yanlışlıkla video üzerinde bir dizi işlem yapmasının önüne geçilmiş olacak. Ekran kilitleme butonu, ekranın alt tarafında yer alan dil seçenekleri ve altyazı gibi butonların yanında konumlandırılıyor.

Kullanıcılar bu butonu aktif hale getirdiğinde diğer butonlar tamamen devre dışı kalacak. Dolayısıyla yanlışlıkla ekran üzerinde işlem yapmanın önüne geçilmiş olacak. Kilitlenen ekranın eski haline gelmesi için kullanıcıların ilgili butona iki kere basması gerekiyor. Yeni ekran kilitleme özelliğinin özellikle çocuklar için son derece yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Ebeveynler çocuklarına herhangi bir içerik açtığında, onların yanlış el hareketleri ile videoyu bozması engellenmiş olacak.

Netflix, COVID-19 ile Mücadeleye Destek Vermeye Devam Ediyor

Yayın servisi yeni özelliğini Android kullanıcıları için yayınladı. iOS tarafında bu özellik henüz kullanılabilir değil ancak önümüzdeki günlerde iOS için de ekran kilidi butonunun sunulması bekleniyor. Son dönemde Netflix’in karşısında Apple TV+ ve Disney+ gibi rakipler kullanıcı sayısını artırmaya başladı. Ancak Netflix’in çok sayıda kendine has yapım ve geniş kütüphanesi ile beraber pazarın büyük bölümünü kontrol ettiği biliniyor. Şirket sunduğu yeni özellikler ile kitlesini rakiplerine kaptırmak istemiyor.

İlgili Haber:  Asya Piyasaları Haftanın İlk Gününü Düşüşle Kapatmaya İlerliyor

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın