NASA, Artemis Projesi Kapsamında Ay’a İnsanlı Yolculuk için Yeni İş Birlikleri Yaptı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçmişten bu yana insanlık tarihinde unutulmaz görevlere imza attı. Kurum bu kapsamda geleceğe dair yeni projelerin planlamasını yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Apollo görevleri ile Dünya’nın uydusu Ay’a insanlı uçuşlar başarıyla gerçekleştirilmişti. Aradan geçen uzun yıllar sonrasında bu görevin tekrarı Artemis projesi kapsamında yeniden planlanıyor.

NASA gerçekleştirilecek uçuş projeleri için dünyanın önde gelen uzay ve havayolu taşımacılığı şirketleri ile anlaşmalar düzenliyor. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda düzenlenecek olan Artemis görevi için anlaşma yapılan şirketler netliğe kavuştu. NASA’nın proje için iş birliği yaptığı şirketlere 1 milyar dolara yakın teşvik vereceği açıklandı.

Artemis Görevi için Şirketler Belli Oldu

NASA yöneticisi Jim Bridenstine tarafından yapılan açıklama ile Ay’a insanlı uçuşun gerçekleştirileceği Artemis görevi için anlaşma yapılan üç şirket açıklandı. Bu açıklama ile Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi ve Dynetics ile Artemis için iş birliği yapılacağı duyurulmuş oldu. Artemis görevinin 2024 yılında düzenlenmesi planlanıyor. Bu görede erkek astronot ile beraber tarihte ilk kadın astronotun da Ay yüzeyine iniş yapması amaçlanıyor.

Big News! The #Artemis generation is going to the Moon to stay. I’m excited to announce that we have selected 3 U.S. companies to develop human landers that will land astronauts on the Moon: @BlueOrigin, @Dynetics & @SpaceX. https://t.co/mF6OzFqJJC pic.twitter.com/nuMQlDIyGS

— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) April 30, 2020

NASA iniş araçlarını geliştirecek üç şirket için 1 milyar dolar teşvik paketi paylaşacağını açıkladı. Halihazırda geçmişte yapılmış Ay görevleri tartışma konusu iken önümüzdeki süreçte düzenlenecek yeni görev ile tartışmalar yeniden alevlenebilir. Anlaşma yapılan her üç şirket, kendi uzmanlık alanları doğrultusunda araçlar geliştirecek.

İlgili Haber:  PMI Verilerine Göre Avustralya Ekonomik Toparlanması Ekim’de Güçlendi

NASA Ay Yolculuğu Apollo 13 Görevini 4K Olarak Yayınladı

NASA yöneticisi Bridenstine konuyla ilgili açıklamasında “Bu 2024’te Ay’a gitmek için ihtiyacımız olan son parça” ifadesine yer verdi. SpaceX’in geliştirdiği Starship aracı astronotların Ay yüzeyine inmesinde asansör görevi görecek. Blue Origin’in geliştireceği araçta ise uzun bir merdivene yer verilecek. Dynetics’in ise astronotların yüzeye inişinde önemli rol oynaması bekleniyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın