Mozilla, Firefox Kullanıcılarının E-Posta Hesaplarını Rahatlatacak Eklenti Geliştiriyor

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile beraber tarayıcıların kullanıcısı da her geçen gün daha da artıyor. İnsanların internet deneyimini belirleyen başlıca araçlar arasında yer alan web tarayıcıları, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Günümüzde en çok kullanılan tarayıcı olarak Google’ın geliştirdiği Chrome’un öne çıktığını söyleyebiliriz.

Diğer yandan Firefox, Edge, Opera ve Safari gibi pek çok internet tarayıcısı her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. İnternet kullanıcılarının başını en çok ağrıtan sorunlardan birisi ise e-posta adreslerine gelen spam mailler olmakta. Gmail, Yandex, Hotmail ve daha pek çok e-posta sağlayıcısı, gelen spam içeriklere tam anlamıyla engel olabilmiş değil.

Geçtiğimiz günlerde Google, bir gün içerisinde 100 milyonu aşkın spam içeriği Gmail servisinde engellediğini açıklamıştı. Bu maillerin 18 milyonu ise Corona virüsü ile alakalı olmakta. Bu spam maillerin önemli bir bölümünde ise kullanıcıları hedef alan zararlı yazılımlar içeriyor. Mozilla bu sorunun önüne geçmek için yeni bir eklenti test ediyor.

Mozilla’dan Kullanıcıları Rahatlatacak Eklenti

Mozilla’nın uzun yıllardır geliştirdiği Firefox tarayıcısını son rakamlara göre 250 milyon kişi kullanıyor. Şirket spam maillerden bıkan kullanıcıları için yeni bir eklenti geliştiriyor. Araştırmalar tüm mail servislerinde her gün yaklaşık 320 milyonu aşkın spam mail gönderildiğini gösteriyor. Mozilla kullanıcıları tehdit eden bu mailler için kolay çözüm sağlayacak eklentisinin testlerini sürdürüyor.

Eklentiyi yükleyen kullanıcılar tek bir tıklama ile tüm spam maillere karşı e-posta hesaplarını koruyabilecek. Private Relay adı verilen eklenti ayrıca herhangi bir web sitesinde kayıt oluşturmak isteyen kullanıcılar için takma adlar oluşturuyor. Herhangi bir sitenin kayıt ekranında eklentide bulunan ‘Relay’ butonu bu işlemi sağlayabilir. Ayrıca oluşturulan bu e-postalar daha sonrasında kullanıcı isteği doğrultusunda tekrar silinebiliyor.

İlgili Haber:  Alibaba ve Tencent Hisseleri Aldıkları Ceza Sonrası Sert Düştü

Mozilla’dan Firefox için Eklenti Geliştirenlere Kötü Haber Geldi

Bu maillerin kaldırılması ile beraber söz konusu sitelerden spam maillerin gelmesinin önüne geçilmiş olacak. Mozila yetkilileri bu eklenti sayesinde kullanıcıları veri ihlallerine karşı daha güvenli olacaklarını belirtiyor. Günümüzde mail servislerinin büyük bölümü gelen spam içerikli postaları otomatik olarak ayrı bir klasörde topluyor. Ancak buna rağmen bu içeriklerin kullanıcılara ulaşması tam anlamıyla engellenebilmiş değil.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın