Microsoft Edge, Google Chrome’dan Kullanıcı Çekmeyi Sürdürüyor

İnternet tarayıcılarının sahip olduğu özellikler kullanıcıların bu deneyimini büyük ölçüde şekillendiriyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan web tarayıcılarının başında Google Chrome geliyor. Popüler tarayıcı tüm rakiplerinin toplamından daha fazla kullanıcıya sahip olmakta. Chrome alternatif olarak Opera, Firefox, Edge gibi tarayıcıların olduğu biliniyor.

Bu tarayıcıların geliştiricileri geliştirdiği özellikler ile Chrome ile aralarındaki farkı kapatmayı amaçlıyor. Microsoft uzun yıllardır tarayıcı rekabetinde yer alan bir şirket olarak biliniyor. Windows işletim sistemlerinde Internet Explorer’ı varsayılan tarayıcı olarak sunan şirket kullanıcılardan beklediği ilgiyi görememişti.

Daha sonrasında ise Edge tarayıcısı geliştirilmiş ve ilk etapta yine olumlu yönde geri dönüşler olmamıştı. Yazılım devi son olarak Edge’i Chromium altyapısı ile yeniden tasarladı ve kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Yapılan son araştırmalar da Edge’in kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını gösteriyor.

Microsoft Edge Büyümesini Sürdürüyor

Microsoft’un yeniden dizayn ettiği Edge tarayıcısı her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Arayüzü ve hızlı çalışması ile dikkat çeken Edge, Chrome kullananların da dikkatini çekmiş durumda. Tarayıcının Chromium altyapısı ile yeniden geliştirilmiş olması etkisini gösteriyor. NetMarketShare tarafından paylaşılan verilere göre tarayıcı pazarındaki son durum gözler önüne serildi.

Araştırma Microsoft Edge’i pazar payının yüzde 10’u geçtiğini gösteriyor. Tarayıcının geçtiğimiz ay sahip olduğu pazar payı yüzde 8.84 olarak açıklanmıştı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ise Edge tüm kullanıcıların yüzde 5.60’ı tarafından tercih ediliyordu. Geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli pazar payını artıran Edge, Chrome’un arkasından ikinci sırada yer alıyor. Ancak yine de Chrome ile arasında büyük bir fark olduğu görülüyor.

Microsoft, Edge Tarayıcısını Linux Platformuna Getirmeye Hazırlanıyor

Google’ın tarayıcısı tüm pazarın halen yüzde 69’una hakim durumda. Edge’i sırasıyla Firefox, Internet Explorer ve Safari takip ediyor. Değişime bakıldığında Chrome’un payının düştüğü ve Edge’in yükseldiği görülüyor. Bu da Chrome kullanıcılarının Microsoft tarafından dikkatinin çekildiğini gösteriyor. Son dönemde Chrome kullanıcıları yüksek RAM ve pil tüketimi ile ilgili sıkça şikayetlerde bulunmuştu.

İlgili Haber:  Aşının Teslimat Sorununda AB ile Anlaşma Sağlayamayan AstraZeneca Hisseleri Geriledi

Google ve Microsoft bir süredir kullanıcıyı kendi tarayıcılarına çekmek adına kendi potansiyellerini kullanıyor. Edge kullanıcıları Google’ın arama hizmetine girdiklerinde kendilerine Chrome tarayıcısı öneriliyor. Aynı şekilde Chrome’un web mağazasına girildiğinde de Google tarafından tarayıcı önerisi yapılıyor. Diğer yandan Microsoft ise Windows 10’da Edge’i tavsiye ediyor. Bu rekabetin nasıl şekilleneceğini önümüzdeki dönemlerde yapılacak araştırmalarda görme fırsatı bulacağız.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın