Merkez Bankası’ndan yurt dışı kaynaklı dövizlerini TL’ye çeviren firmalara destek

Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin TCMB’ye satışı sırasında, firmalar verecekleri taahhüt karşılığında, Türk Lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek.

TÜRK LİRASINA ÇEVRİLEN PARANIN YÜZDE 2’SİNE KADAR DESTEK VERİLECEK

Firmalar, ülkeye getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ını TCMB’ye sattıktan sonra getirilen dövizin kalan kısmını kur korumalı dönüşüm hesabında değerlendirebilecek ve verdikleri taahhüt karşılığında Türk Lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek.

DÖVİZLERİN YURT DIŞI KAYNAKLI OLDUĞUNUN TESPİTİ YAPILACAK

TCMB’ye satışı yapılacak dövizlerin ve Türk Lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin yurt dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalarca yapılacak. Dolar kuru ne kadar? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar? Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Düzgün Barış Deniz – Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası Cumhuriyet Ekonomi Güncel Haberler

Kaynak: [source_domain

İlgili Haber:  IMF Yeni Yardımlar Açıklarken Fon Başkanı “2 Krizle Aynı Anda Savaşabiliriz” Dedi

Yorum yapın