Merkez Bankası’ndan bankalara uyarı: OFF saatlerde yüksek tutarda döviz alınıp satılıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara bazı uygulamaları konusunda uyarıda bulundu. TCMB’den Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderilen ve Bloomberg tarafından görülen belgeye göre, kredi kullanımlarında mevduat zorunluluğu da olmak üzere bazı konularda uyarı yapıldı.

FİNANSAL SİSTEM KONUSUNDA UYARILAR YAPILDI

TCMB’den gönderilen yazıda alınan makro ihtiyati tedbirlerin sektör tarafından uygulanma şeklinin TCMB müfettişleri tarafından yakından takip edildiği, bankalara mevcut politikaların etkinliği ve finansal sistemin sağlık işleyişi açısının öneminin hatırlatılmasında fayda görüldüğü belirtildi.

YÜKSEK TUTARLI DÖVİZLERİN ALIM SATIMLARI SÜRÜYOR

Yazıda; kredi kullandırılan müşterilerin elde ettikleri fonları kur korumalı mevduatta kullanmasına izin verildiği, kredi kullandırılan müşterilere kredi konusu fonların bir kısmının ya da tamamının bir süre vadesiz mevduat olarak değerlendirilmesi yükümlülüğünün getirildiği, menkul kıymet tesisi mevzuatında yer alan TL mevduat kaynaklı yükümlülüklerden kaçınmak amacıyla piyasa mevduat faizinin çok üzerinde oranlarla TL mevduat toplandığı, yurt dışı yerleşik bankalar ile işlem saatleri dışında saatlerde yüksek tutarlı döviz alım-satım işlemlerine devam ettiği konularının tespit edildiği belirtildi.TCMB bu uygulamaların bankanın düzenlemelerinin ruhuna uygun olmadığı ve bankanın düzenleme talimatlarına uyulmasına azami dikkat gösterilmesi gerektiğini belirtti. Dolar kuru ne kadar? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar? Haberler.com / Bilsay Özer – Ekonomi

Merkez Bankası Finans Ekonomi Güncel Haberler

Kaynak: [source_domain

İlgili Haber:  Solana Labs Token Satışı ile 314 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Yorum yapın