McDonald’s Satışları Pandemi Etkisiyle Dünya Genelinde %3,4 Azaldı

Amerikalı fast food zinciri McDonald’s, coronavirüs vakalarının artmaya başladığı dönemde tedbir olarak binlerce mağazasını kapatmıştı. Çin’de başlayan salgın sonrasında, Ocak ayında önce bu ülkedeki bazı mağazalarının faaliyetlerine geçici olarak ara veren McDonald’s, ardından bu kararını genişletti.

Covid-19 pandemisi dünyanın en büyük fast-food şirketinin gelirlerinde düşüşe yol açarken, bu durum hisse senetlerine de yansıdı.

McDonald’s gelirleri 2020’nin ilk çeyreğinde %17 oranında düşüş kaydetti. Kaynak: CNBC

Perşembe günü yayımlanan rapora göre şirket her ne kadar eve siparişe devam etse de, binlerce restoranını kapattığı için Ocak-Mart arası dönemde satışlarında global düzeyde %3,4’lük bir küçülme oldu. 31 Mart ile sonra eren üç aylık dönemde konsolide gelirleri %6 azaldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Mart ayında mağaza satışlarında %13,4 oranında düşüş kaydedildi. Perşembe günü ABD’deki restoranların büyük kısmı açık olsa da çoğunda paket servisinin tercih edildiği belirtildi. Amerika’da mağaza satışlarının Mart ayının ortasından Nisan ortasına kadar %25 oranında azaldığı tahmin ediliyor.

Virüsün Biteceğine Tam İnanan Trump, Normale Dönmek için Hazır

Bu oran Fransa, İspanya ve İtalya gibi salgının çok ağır şekilde yaşandığı ülkelere %70’e ulaştı. Dünya genelinde 70 milyona yakın müşteriye hizmet veren McDonal’s restoranlarının %75’i, sadece arabaya veya evlere paket servisi için çalışıyor.

Söz konusu dönemde hisse başına gelir 1,47 dolar olarak açıklandı. Kaynak: Yahoo Finance

Analistler 1,57 dolar gelir olmasını bekliyordu. Hisse başına kazançta %15 oranında düşüş oldu. Şirketin New York Borsası’nda işlem gören hisse fiyatı TSİ 18:07’de %1,96 ekside 184,14 dolardan işlem görüyor. Açılışın ardından 180,76 186,26 arasında hareket eden fiyatlar yıllık bazda %4,93 oranında geriledi.

McDonal’s CEO’su Chris Kempczinski, ilk çeyreğe ilişkin veriler hakkında değerlendirme yaptı. Satışlardaki düşüşün ülkeye göre değiştiğini ifade eden Kempczinski, pandemi süresinde tüketicilerin alışkanlıklarının tamamen değişmesinin rakamlara da yansıdığını aktardı.

İlgili Haber:  Akıllı Telefon Pazarı Daralma Beklentisine Rağmen Üçüncü Çeyrekte Büyüdü

Twitter 1Ç20 Sonuçlarıyla Wall Street Tahminlerini Aştı

Toparlanma konusunda önlerini göremediklerini ve çok fazla belirsizlik olduğunu söyledi. Satışların yeniden artışa geçmesinin tamamen salgının kontrol altına alınmasına, testlerin sayısına ve genel ekonomik duruma bağlı olduğunu ifade etti. Birçok ismin dile getirdiği gibi Kempczinski de ikinci salgın dalgasına yönelik endişeleri olduğunu ifade etti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

EkonomiGıda

Yorum yapın