Malezya’nın Muhafazakar 2021 Büyüme Tahmininin Nedeni 3. Dalga

Pandeminin tüm ekonomileri vurduğu yılın ikinci çeyreğinde tarihin en kötü GSYİH düşüşünü kaydeden Malezya için gelen yeni tahmin 2021’de yüzde 5’lik büyümeye işaret etti. Sosyo-Ekonomik Araştırma Merkezi (SERC) tarafından açıklanan yeni tahmin, hükümetin 2021 için verdiği yüzde 6,5 ila yüzde 7,5 aralığındaki tahmininden daha düşük geldi.

The Edge, SERC Direktörü Lee Heng Guie’nin 2021 ulusal bütçesiyle ilgili bir basın toplantısında; “Covid-19 virüsü ve gelişmiş ekonomilerden toparlanmanın gücü ve sermaye harcamaları açısından bütçenin etkinliği konusunda hala temkinliyim.” dediğini yazdı.

SERC’in gelecekteki virüs gelişimini ve bir aşının mevcudiyetini izlemesi gerekeceğini söyleyerek ekonomik büyüme konusundaki muhafazakar görüşünün, tüketici duyarlılığını ve iş güvenini etkileyen üçüncü Covid-19 salgını dalgasına dayandığını aktardı.

Ayrıca, hükümetin 69 milyar Malezya ringgiti tutarında daha büyük bütçelemesine rağmen kalkınma harcamalarının yıllar boyunca ulusal bütçe tahsisatının gerisinde kaldığını belirtti. Kaynak: Worldometers

Lee, kamu projelerinin zamanında uygulanmasının, hızlı fon kullanımının ve yatırımcıların güvenini artırmak için istikrarlı bir siyasi ortam sağlamanın önemini vurguladı.

“Mali teşvikin ekonomiye, hanehalklarına ve işletmelere hızlı bir şekilde sağlanabilmesi için zamanında ve etkili ilkelere ihtiyaç duyulacak” diyen SERC Direktörü, özellikle henüz başlamamış olan küçük ölçekli projelere yönelik bütçeye dikkat çekti.

Hükümetin GSYİH’nin yüzde 6’sı olarak tahmin ettiği mali açığın genişlemesiyle ilgili endişeler yükselirken Lee ulusun ekonominin çökmesine izin veremeyeceğini dile getirdi.

Malezya Merkez Bankası Faiz Değiştirmezken 2021 Görünümünü Yükseltti

“Ekonomiyi genişletici bütçe yoluyla desteklemeye devam etmemiz gerekiyor ve evet, daha fazla borç almamız gerekebilir. Ama umarım ekonomi düzeldiğinde, hükümet geçerli bir mali istikrar çerçevesi uygular.” dedi.

Bu çerçevede hükümetin yatırımcıları ülkenin açığını giderek daha aşağı çekeceğine ikna etmesi gerekeceğini belirtti ki Malezya, mali açığını 2009’da gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 6,7’sinden 2017’de yüzde 2,9’una düşürmeyi başarmıştı.

İlgili Haber:  Cardano Yükselişini 1.80 Dolara Sürdürerek %20’den Fazla Değerlendi

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın