Küresel Yatırımcılar Covid-19’a Rağmen Uzun Vade için İyimser

Koronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 3 milyon 230 binin üzerindeyken, pandemi hayatın her alanında kendini göstermeye devam ediyor.

Gerek hükümet kuruluşları gerekse bağımsız araştırma merkezleri salgının ekonomi üzerindeki etkilerine dair kasvetli veriler yayınlarken, açıklanan veriler de durumun vehametini ortaya seriyor.

Örneğin dün ilk çeyrek GSYİH’si için ön tahminini açıklayan ABD yüzde 4,8’lik daralma ile 2008’den bu yana en büyük düşüşünü temsil etti. Bugün Fransa’dan gelen haber de ülke ekonomisinin rekor daralma kaydettiğini gösterdi.

Korona krizi piyasalarda dalgalanmalar yaratırken UBS tarafından yapılan anket, yatırımcıların bu durumda ne düşündüklerini gösterdi. Kaynak: John Hopkins Üniversitesi

Geçtiğimiz gün ilk çeyrek kârında volatilite kaynaklı yüzde 40 artış olduğunu açıklayan UBS, üç aylık küresel anketindeki sonuçlarla dikkat çekti. Covid-19’a rağmen dünyanın en zenginlerinin hisseleri bırakmadığını ortaya seren anket, zengin yatırımcıların neredeyse yarısının önümüzdeki altı ay içinde hisse senedi portföylerini aynı seviyede tutmayı planlarken yüzde 37’sinin daha fazla yatırım yapmayı planladığını bildirdi.

Bölgelerinin ekonomileri üzerinde kısa vadeli iyimserlik ifade eden yatırımcıların payı en çok ABD’de, en azsa İsviçre dışında Avrupa’da düştü.

Zengin yatırımcılar ve işletme sahiplerinin, koronavirüs nedeniyle kısa vadeli güvende keskin bir düşüşe rağmen uzun vadede iyimser kaldıkları görüldü. Nisan ayında 14 pazarda 4.108 varlıklı yatırımcı ve işletme sahibini sorgulayan ankete göre katılımcıların %70’i bölgeleri için uzun vadeli ekonomik görünüm konusunda iyimser olduklarını söyledi. Oranın üç ay önceki ankete kıyasla neredeyse hiç değişmediği anlaşıldı.

Diğer taraftan kısa vadeli görünümde iyimser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 67’den yüzde 46’ya geriledi.

Kısa vadeli iyimserlik ifade eden yatırımcıların oranı ABD’de %68’den %30’a, İsviçre dışında Avrupa’da %58’den %50’ye, Asya’da %71’den %55’e, Latin Amerika’da %60’dan %49’a ve İsviçre’de %47’den %28’e düştü.

İlgili Haber:  Koronavirüs, Devletin İngiliz Ekonomisindeki Rolünü Sıfırlayacak

Küresel olarak yatırımcıların %47’si önümüzdeki altı ay içinde borsa yatırımlarını aynı tutmayı planlarken, %37’si daha fazla yatırım yapmayı planladığını söyledi. Buna ek olarak, %23’ü “şimdi hisse satın almak için iyi bir zaman” diye düşünürken %61’i hisselerin yüzde 5-20 daha düşmesini satın alma fırsatı olarak değerlendireceklerini kaydetti.

UBS Küresel Varlık Yönetimi Başkan Yardımcısı Paula Polito, şu ifadeleri kullandı:

İşletme sahiplerinin genel olarak uzun vadeli görünüme ilişkin iyimser oldukları görülürken oran önceki anketteki %73’e kıyasla %61’e geriledi.Yüzde 17’si küçülmeyi planlarken yüzde 27’si daha fazla işe alım yapmayı planladığını aktardı.

İşe alma-küçülme planı yapanlar arasındaki en büyük fark Latin Amerika’da gerçekleşirken en düşük İsviçre’de gerçekleşti. Hem yatırımcılar hem de Covid-19’u, sırasıyla %57 ve %60’lık oranlarla en büyük endişe kaynağı olarak dile getirdi.

Tahvil Kralı Gundlach S&P 500’e Karşı Kısa Pozisyon Açtı

Önümüzdeki 6 aylık dönemde ABD hisseleri için iyimser olan Amerikan yatırımcıların oranı, üç ay önceki yüzde 64’ten yüzde 35’e düştü.

Bununla birlikte, şu anda muhtemelen bir satın alma fırsatı olduğuna inananlar da yüzde 33’le en yüksek ABD’de gerçekleşti. ABD’li yatırımcıların yüzde 40’ı COVID-19’un en kötü etkisinin Haziran ayı sonuna kadar sona ereceğine inanırken yüzde 28’i Eylül ayı sonuna işaret etti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın