Küresel Piyasalar için Sert Düşüş Öngören Milyarderden Altın Tavsiyesi

Dünyanın en büyük aktivist fonlarından biri olan Elliott Management Corporation kurucusu Paul Singer, Çarşamba günü üşterilerine gönderdiği mektubunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Forbes’a göre 3,5 milyar dolar değerinde net serveti olan ünlü Wall Street ismi, Amerika’nın Büyük Buhran’dan bu yana en derin durgunlukla karşılaşabileceğini öngördü. Dolayısıyla küresel hisse senetlerinin daha da düşebileceğini ve sonuç olarak Şubat ayındaki en yüksek değerlerinin yarısını ya da daha fazlasını kaybedebileceğini söyledi.

Reuters tarafından görülen mektupta hedge fonu, Şubat sonu ile Mart sonu arasında görülen keskin pazar düşüşe işaret ederek şöyle dedi:

40,4 milyar dolarlık varlığı kontrol eden ve piyasalar ve ekonomi hakkındaki görüşleri yakından takip edilen Elliott, Şubat ayındaki zirveden yüzde 50 ya da daha derin düşüşün küresel borsaların nihai yolu olabileceğini bildirdi. Ünlü yatırımcı Mark Mobius da kısa süre önce çift dip olasılığına işaret ederek borsaların henüz mutlak dibe ulaşmadığını söylemişti.

Elliot, S&P 500’un dört hafta boyunca yüzde 36’nın üzerinde gerilediğini ancak rotasını değiştirerek 23 Mart’taki düşük seviyeden yüzde 31 yükseldiğini aktardı.

Bunun 19 Şubat’taki yüksek seviyenin yüzde 16 altında kaldığını sözlerine ekledi. Kaynak: TradingView

Hedge fonu ayrıca dünyanın resesyondan kurtulmaya çalışırken altını uzun süreli güvenli liman olarak gösterdi ve kredi yatırımlarının yatırımcıları için en kazançlısı olabileceğini bildirdi.

Spot altın ons başına 1,741 dolar civarında işlem görürken mektupta; “bu, altının ön plana çıkması için harika bir ortam” ifadeleri kullanıldı. Bununla da kalmayıp değerli metal için adil değerin, şu andaki fiyatının katları olduğuna inandığını kaydetti.

Piyasalar aşırı devlet borcuyla desteklendiğinden koronavirüsün rekor kaldıraç ile birlikte rekor düşük faiz oranları zeminde patlak verdiğini aktardı. Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

İlgili Haber:  FED Toplantısına Odaklanan Altında Grafik Dik Yükselişi Gösteriyor

Singer tarafından 1977 yılında kurulan Elliott, kurucusunun nispeten karamsar ekonomik görüşleri ve diğerlerinden çok önce gördüğü ekonomik tehlikeler hakkında uyarıları ile tanınmaktadır. Singer müşterilerine mektuplarında, hükümetler 2008 krizinden bu yana büyümeyi canlandırmak için piyasaya ucuz para sunarken varlık fiyatlarının aşırı değerlendiğini yazmıştır.

Son mektubunda da ABD’de işsiz sayısı 22 milyona ulaşmışken acil önlemlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

ABD’nin İyileşme Çabalarıyla Altın Fiyatları Hafif Aşağı Yöneldi

İlaveten kendisi çalışanlarını 1 aylık karantinaya hazırlanmaları için 1 Şubat’ta uyarmıştı. Ve o dönemde çoğu Amerikalı koronavirüsten bihaber normal yaşantılarına devam ediyordu. Yani Singer’ın çalışanlarına uyarısı, New York’un eyalet çapında karantina ilan etmesinden bir buçuk ay öncesinde gelmişti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın