Korona Ölümlerinin Arttığı ABD, 2020 Sonunda Bulunacak Aşıdan Umutlu

Haftalardır dünya gündeminin en başında yer alan koronavirüs salgını, yol açtığı kayıplar ve tedavisine yönelik son gelişmelerle konuşulmaya devam ediyor. Worldometer tarafından hazırlanan son verilere göre, vaka sayısı 3 milyon 567 bine ve ölü sayısı da 248 bine yükseldi.

Durumun en vahim yer olduğu ABD ise 1 milyon 118 bin vaka kaydederken, 68 binin üzerinde vatandaşını kaybetti. Ülkede en fazla vaka ise yaklaşık 324 binle New York şehrinde görülmeye devam ediyor.

Kaynak: Worldometer

Başkan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde virüsün ilk olarak Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan çıkarıldığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Yapılan araştırmalar sonucunda virüsün insan yapımı olmadığı ortaya çıksa da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Trump’ın iddialarını yineledi.

Virüsün biteceğine inanan ve normale dönmeye oldukça istekli olan Trump, kabus bitimi için 2020 sonunu işaret etti.

Dünyada böylesine derin bir yara açan salgında herkesin ortak dileği bulunacak aşı ve tedavi yöntemleriyle virüsün ortadan kaldırılması. CNBC’nin haberine göre; ülkesinin 80 – 90 bin can kaybı vereceğini öngörerek bir aşı bulunması için 2020 yıl sonuna işaret etti.

Ülkesinin dünya genelindeki en acı bilançoyu çıkarmasına rağmen mücadelede başarılı olduklarını açıklaması şaşkınlık yarattı. Şuanda aşı çalışmalarının sıkı bir şekilde ilerlediğini duyuran ABD Başkanı, yıl sonu için umutlu görünse de o zamana dek can kayıpları tahminlerin üzerinde artacak gibi görünüyor.

Bölgesel FED Başkanları ABD’nin Daha Fazla Teşviğe İhtiyacı Olduğunu Savunuyor

İfadelerindeki emin tavırları dikkat çeken Trump, yetkililerin ve sağlık çalışanlarının çalışmalarında son derece seri davrandıklarını önceki günlerde açıklamıştı.

Fakat bilim adamları “aşıyı hızlı bir şekilde üretme” beklentisinin düşük tutulmasını istiyorlar. Çünkü herhangi bir aşının geliştirilmesi, test edilmesi ve yeniden gözden geçirilmesinin oldukça uzun bir süreç olduğunu ileri sürüyorlar.

İlgili Haber:  %1,50 Üzeri Değerlenen Gümüş, 3 Ayın Yükseğine Yakın

Trump yönetimi ise kısa zaman önce aşının gelişimini hızlandırmak için çalışma başlatmıştı. Ülkedeki vakalar ve ölü sayıları düşünüldüğünde durumun çok da iyiye gitmediği görülüyor. Bazı bölgelerde sıkı karantina kurallarının gevşetilmesi ise ülkeyi salgında daha zorlu bir savaş vermeye zorlayabilir.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın