Japon İşsizlik Oranı Eylül’de 3 Yılın En Yüksek Seviyesinde Kaldı

Japonya’da işsizlik oranı Eylül 2020’de bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 3 olarak kaldı. Rakam yüzde 3,1’lik piyasa beklentilerinin altında kalsa da yine de Mayıs 2017’den bu yana en yüksek işsizlik oranı oldu.

İşsiz sayısı yüzde 0,5 artarak 2,06 milyon, istihdam ise yüzde 0,1 azalarak 66,55 milyon oldu. İşlerin başvuru sahibine oranı Temmuz’daki 1,04’ten Eylül’de 1,03’e düşerek Aralık 2013’ten bu yana en düşük okumaya işaret etti.

Eylül ayında işsiz sayısı bir önceki yıla göre 420 bin artarak 2,10 milyon oldu. Artan ekonomik faaliyetin ortasında daha fazla insan iş aramak için işgücü piyasasına yeniden girmeye başladıkça, ülkenin işsizlik oranı Ağustos ayında üç yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Ağustos ayında işsizlik oranı Temmuz ayındaki yüzde 2,9’dan yüzde 3’e yükseldi ve bu rakam Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviye olmuştu. Kaynak: The Statistics Bureau of Japan

İşsizlik oranı dışında bugün Japonya’dan gelen başka bir veri de sanayi üretimi oldu. Ön verilere göre Japonya’nın endüstriyel üretimi Eylül 2020’de bir önceki aya göre yüzde 4,0 arttı. Motorlu araçlar yüzde 10,9 sıçrayarak hız kazanırken üretim makineleri yüzde 11,1 arttı.

Buna karşılık, genel amaçlı makineler yüzde 8,1 düştü. Yıllık bazda, sanayi üretimi Ağustos’taki yüzde 13,8’lik düşüşün ardından Eylül’de yüzde 9,0 düştü. Bu arada dün para politikası kararını açıklayan Japonya Merkez Bankası, faizi yüzde eksi 0,1’de bıraktı ve sınırsız tahvil alım politikasını korudu.

‘Olumsuz Bir Şok’ Olmadıkça Japon Yeni Önemli Ölçüde Güçlenmez

Yayımladığı son görünüm raporunda ise 2020 için beklentisini aşağı yönlü revize ederken 2021 tahminini yükseltti. Gelişmeler iyiye işaret etmezken Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın önümüzdeki hafta durgunluktan muzdarip ekonominin koronavirüs krizinden kurtulmasına yardımcı olacak yeni bir teşvik planı açıklayacağı bildirildi.

İlgili Haber:  Dolar Endeksi Yön Belirlemek için Haftanın Önemli Verilerini Bekliyor

CNA’nın konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre paketin toplam boyutunun, muhtemelen bu yıl önceki iki teşvik paketinde sunulan 2,2 trilyon ABD dolarından daha küçük olacağı aktarıldı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın