İtalyan Hizmet Sektöründeki Gerileme Ekim’de Kötüleşti

Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 16,1’lik tarihi büyüme açıklayan İtalya’nın hizmet sektöründeki gerileme Ekim’de kötüleşti. İmalat PMI’sı Mart 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken hizmet sektörü tersi yönde eğilim gösterdi.

IHS Markit anketine göre daha hızlı bir şekilde azalan ticari faaliyetlerle İtalya’nın hizmet sektöründe Ekim ayında gerilemede kaldı. Sürdürülen gerilemenin merkezinde, yeni işlerde Haziran’dan bu yana kaydedilen en hızlı düşüş varken firmalar personel düzeylerini düşürmeye devam etti.

Mevsimsellikten arındırılmış İş Aktivitesi Endeksi, Eylül’deki 48,8’den Ekim’de 46,7 ile dört ayın en düşük seviyesine geriledi ve hizmet sektörü çıktısında sağlam bir daralmanın sinyalini verdi.

Zayıf talep koşulları hizmet aktivitesini baskılarken son düşüş, pandemi ortasında azalan müşteri talebine atfedildi. Kaynak: IHS Markit

İtalyan hizmetlerine yönelik yabancı talebin belirgin şekilde düşmesi nedeniyle yeni ihracat siparişleri de sektör performansını olumsuz etkiledi. Zaten panelistler de dünya genelinde devam eden kilitlenme önlemleri nedeniyle ihracat talebinin zayıf kaldığını belirtti.

Ancak düşüş oranı Şubat ayından bu yana en yavaş olanıydı. Firmalar Ekim ayında personel düzeylerini azaltmaya devam ederken iş bırakma oranı ise Temmuz ayından bu yana en hızlı şekilde arttı. Ancak katılımcılar, ağırlıklı olarak son düşüşü ayrılanların yerine yenilerinin koyulmamasına bağladı.

Askıya alınmış iş seviyesi Ekim’de düşmeye devam ederken birikmiş iş yükü tükenme oranı Mayıs ayından bu yana en hızlı ve sağlamı oldu. İtalyan hizmet sağlayıcıları önümüzdeki 12 aydaki faaliyetler konusunda dengeli ve iyimser kalmaya devam etti. Bununla birlikte Gelecek Aktivite Endeksi Eylül ayının en yüksek seviyesinden belirgin bir şekilde düştü.

Almanya’nın Hizmet Ekonomisi Ekim’de Daralmaya Geri Döndü

Panelistler, herhangi bir ekonomik iyileşmenin zamanındalığına ek olarak pandeminin uzun ömürlülüğü ve müteakip tecrit tedbirleri hakkındaki endişeleri dile getirdiler. Kompozit Çıktı Endeksi Eylül’deki 50,4’ten Ekim’de 49,2‘ye düştü ve İtalyan özel sektör üretiminin yeniden daraldığına işaret etti. Sektör düzeyinde, hizmet faaliyetlerinde daha hızlı bir azalma, imalat üretimindeki keskin artıştan daha ağır bastı.

İlgili Haber:  Apple Geliştirdiği Arama Motoru ile Google’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın