İtalya Normalleşme Adımlarıyla Karantinanın İkinci Aşamasına Geçti

Koronavirüsün en sert vurduğu Avrupa ülkelerinden biri olan ve yüzde 4,7 daralan İtalya, 4 Mayıs itibarıyla karantina önlemlerini gevşetmeye başladı.

Bugüne kadar 210 bin 717 vaka ve 28 bin 884 ölüm sayısı rapor eden ülkede, evde geçen neredeyse 2 ayın ardından yaklaşık 4,5 milyon kişinin işine dönmesi için gereken adımlar atıldı.

Reuters, Roma’da sabah saatlerinde trafikteki yoğunluğun işe gidişlerde artışa işaret ettiğini yine de virüs öncesi seviyelerin görülmediğini yazdı.

Hükümet, fabrikalara üretim hatlarını yeniden başlatmaları için yeşil ışık vererek sadece kademeli bir uyanış emri verdi. Kaynak: Worldometer

Yapılan açıklamalar arasında parkların yeniden açılabileceğini, çocuklara etrafta koşma şansı verildiği, akrabaların bir kez daha buluşabileceği gibi normalleşme adımları da yer aldı. Bununla birlikte çoğu dükkanın 18 Mayıs’a kadar kapalı kalacağı eklendi.

Restoranlar ve barlar sadece paket servisi sunabilirken, okullar, sinemalar ve tiyatroların kapalılığının devam edeceği aktarıldı. Başbakan Giuseppe Conte, Pazar günü La Stampa gazetesine karantinanın ikinci aşamasının özgürlük işareti olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Geçen hafta Roma gibi şehirlerde toplu taşıma araçları sosyal mesafe önlemlerine uyarak hizmet vermeye başlarken hükümetin açıklamasına göre vatandaşların yaşadıkları İtalyan bölgesi içinde seyahat edebilecekleri aktarıldı.

Kaynak: Worldometer

Fakat gerekli olmadıkça başka bölgelere seyahat edilemeyeceği eklendi. Solunum yolu enfeksiyonu semptomları olan ve ateşi 37.5 dereceden yüksek olan herkesin evde kalması ve sosyal temaslarını mümkün olduğunca sınırlandırmaları gerektiği vurgulandı. İtalyanlar hala neden dışarıda olduklarını açıklayan sertifikalar taşımak zorundalar.

Kabul edilebilir nedenlerin listesi artık aileye ve istikrarlı duygusal bağlantıları olan kişileri de içerecek şekilde genişletilse de bu kategoriye girenlerin belirsizliği tartışma yaratıyor.

Başka ülkelerde de kademeli açılış adımlarının atıldığı görülüyor. Örneğin Belçika, bazı şirketlerin ofislerini çalışanlara açmasına izin verse de uzaktan çalışmanın hala teşvik edildiği vurgulandı. İtalyanlar, Yunanlılar ve Avrupa’daki diğer birçok kişi gibi Belçikalılara da toplu taşıma araçlarında maskelerini takmaya devam etmeleri söyleniyor.

İlgili Haber:  Japonya’nın İmalat Sektörü Ocak’ta Yükselen Covid’le Yeniden Daraldı

2020’de %3 Daralma Bekleyen Ürdün, Ekonomisini Tamamen Açıyor

Yedi haftalık kilitlenmesini Pazartesi günü yavaş yavaş kaldırmaya başlayan Yunanistan’da da insanların dışarıda olmalarını haklı gösteren bir izin belgesi taşımaları gerekiyor.

Ortadoğu’da Lübnan, Pazartesi gününden itibaren gün boyunca restoranların %30 kapasitede açılmasına izin veriyor. Hindistan da beş haftalık bir aradan sonra bazı ekonomik faaliyetlerin devam etmesine izin verdi. Fakat normalleşme adımlarının atıldığı hiçbir ülkenin tedbiri elden bırakmadığı ve bu koşullar altında çoğu işletmecinin işe başlamaya endişeli yaklaştığı açıkça görülüyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın