İspanya’nın Turist Sayısı Eylül’de Geçen Yıla Göre %87 Düştü

Üçüncü çeyrekte resesyondan çıkarak yüzde 16,7 büyüdüğünü açıklayan İspanya, beklentileri yenen verisiyle dikkat çekmişti. Üzerine Ekim ayı PMI’sında da güçlü yükseliş kaydettiğini belirtti.

Dün IHS Markit tarafından yapılan açıklamada istihdamın art arda ikinci ayında da arttığı İspanya’da imalat PMI’nın üç ayın en hızlı büyümesini bildirdiği söylendi. Fakat bugün açıklanan turist rakamları aynı şekilde iyimserlik yaratmadı.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Instituto Nacional de Estadística) tarafından yapılan açıklamada, İspanya’ya gelen yabancı turist sayısının 2020 yılının Eylül ayında yıllık %87,1 düşüşle 1,14 milyona gerilediği bildirildi. Bu yedinci ardışık düşüş olurken Ağustos ayındaki yüzde 75,9’luk gerilemenin ardından geldi.

Yüzde 87,1’lik düşüşün nedeni koronavirüs enfeksiyonlarındaki keskin artışla ilgili kısıtlamaların birçok kişiyi seyahat etmekten caydırması oldu. Kaynak: INE

Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), yılın ilk dokuz ayında, yaklaşık 16,8 milyon yabancı turistin İspanya’yı ziyaret ettiğini ve 2019’un aynı dönemine göre yaklaşık %75 daha az olduğunu söyledi.

Geçen yılın aynı döneminde 67 milyon turist ülkeyi ziyaret etmişti. Ayrıca turistlerin Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre %90 daha az harcadıklarını bildirdi. Varışlardaki ana düşüşler; yüzde eksi 60,4’le Fransa, yüzde eksi 92,3’le Birleşik Krallık, yüzde eski 92,8’le Almanya’dan gelişlerde gözlemlendi.

Eylül ayında İspanya’yı ziyaret eden yabancı turistlerin toplam harcamaları 2019’un aynı ayına göre yüzde 89,9 azalırken 2020’nin ilk dokuzuncu ayında toplam harcama 17,715 milyon euro seviyesine ulaştı. 2019’da rakam 73,516 milyondu. Turist başına harcama ise yüzde 22 azalarak 849 euroya düştü.

Pandeminin Türk Turizmindeki Bilançosu: %71,2 Gelir Kaybı

Sonuçta bu veriler, gayri safi yurt içi hasıla üçüncü çeyrekte artsa da İspanya’nın toparlanmasına ilişkin endişeleri haklı çıkardı. Zira ülke bir dizi yeni koronavirüs kısıtlaması ile karşı karşıyayken toparlanmanın kısa vadeli olması daha da muhtemel göründü.

İlgili Haber:  Türkiye’nin COVID-19 Aşı Uygulaması DSÖ’nün Takdirini Topladı

Ülkenin GSYİH’sinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan İspanya’nın turizm endüstrisi, salgın nedeniyle tarihin en kötü yaz sezonunu gördü. İspanya koronavirüs vakalarında artış kaydederken, birçok ülke İspanya’ya seyahat konusunda uyardı ve ülkeye gelen ziyaretçiler için karantina önlemleri aldı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın