İspanya’nın Hizmet Ekonomisi Ekim’de 5 Ayın En Keskin Düşüşünü Kaydetti

Eylül çeyreğindeki yüzde 16,7’lik GSYİH büyümesiyle resesyondan çıkan İspanya, geçtiğimiz gün imalat PMI’sı ile gündeme gelmişti. Nihai okuma rakamın üç ayın en hızlı büyümesini kaydettiğini gösterirken imalat ekonomisinin büyümesi, üretimde daha hızlı bir artış ve yeni siparişlerin büyümesine dönüş ile desteklenerek Ekim’de hız kazanmıştı.

IHS Markit’in bugün açıkladığı İspanya hizmet PMI ise tersi yönde bir sonuca işaret etti. Etkinliğin Mayıs’tan bu yana en büyük oranda düştüğünü belirten IHS Markit, COVID-19’un salgını satışları ve talebi zayıflattığını, iş kayıplarının devam ettiğini, marjların baskı altında kaldığını söyledi.

İspanyol hizmet sektöründeki gerileme, hem faaliyet hem de yeni işlerde Mayıs’tan bu yana en hızlı düşüşlerle Ekim ayında hızlanmaya devam etti.

Artan Covid-19 enfeksiyonları ve müşteriler arasındaki genel endişelerin tümü aktivite üzerinde baskı yarattı. Kaynak: IHS Markit

İş yükleri düşerken, personel seviyeleri azalmaya devam etti ve üretim ücretleri önemli ölçüde düşerken marjlar baskı altında kaldı. Firmalardan önceki aydan bu yana faaliyetlerindeki gelişmeler hakkında yorum yapmalarını isteyen tek bir soruya dayanan İş Aktivitesi Endeksi Ekim’de 41,4 seviyesinde gerçekleşirken rakam Eylül’de 42,4’tü.

Ekim okuması, Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye işaret ederken şirketler genellikle gelen yeni iş seviyelerinin düşmesi nedeniyle faaliyetin zayıfladığını bildirdiler. COVID-19, talebi baskılayan başlıca faktör olmaya devam ederken turizm rakamlarının da oldukça düşük olduğu bildirildi ve bu da dış ticareti olumsuz etkiledi.

Dün İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, İspanya’ya gelen yabancı turist sayısının 2020 yılının Eylül ayında yıllık %87,1 düşüşle 1,14 milyona gerilediği bildirilmişti. Kaynak: INE

Yeni ihracat satışları art arda on sekizinci ay boyunca ve Ekim ayında tekrar ciddi şekilde azalırken son veriler, birikmiş işlerin Mayıs ayından bu yana en keskin daralma oranıyla art arda sekizinci ay boyunca azaldığını gösterdi.

İlgili Haber:  Euro Bölgesi’nde Ekonomik Toparlanma 2. Çeyrekte Hızlanacak

İstihdam sayılarında bir başka azalmaya rağmen panelistler, yüksek işçilik maliyetlerinin artan işletme giderlerinin arkasındaki faktör olduğunu bildirdi. Ayrıca artan nakliye maliyetlerine dair bazı kanıtlar vardı. Şirketler, artan maliyetlerini müşterilere aktaramazken ortalama üretim ücretleri art arda sekizinci kez düşürüldü.

Gelecek 12 aya bakıldığında ise iş dünyası güveni biraz daha güçlendi ve Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Geleceğe olumlu bakan şirketler, COVID-19 ile ilgili mevcut durum kontrol altına alındığında, talep ve satışlarda güçlü bir toparlanma umutlarının sinyallerini verdi. Bununla birlikte, pandeminin daha uzun süren hasarı konusunda endişeler kaldı ve COVID-19’un yakın vadeli doğası ve yörüngesi konusunda önemli belirsizlik devam etti.

İspanya’nın özel sektör ekonomisi Ekim ayında belirgin şekilde küçülmeye devam ederken mevsimsellikten arındırılmış Kompozit Çıktı Endeksi Eylül’deki 44,3’ten Ekim’de 44,1’e geriledi.

İspanya’da Perakende Satışların Eylül’de Eksiye Düşmesi 4Ç20 için İyi Değil

Bu, art arda üçüncü bir ay için 50 eşiğinin altında kaldı. Üretim ve hizmet ekonomilerindeki çıktıda yine önemli ölçüde farklı eğilimler görüldü. Bir yanda imalat üretimi son üç ayda en yüksek seviyeye çıkarken hizmet sektörü aktivitesi Mayıs’tan bu yana en keskin düşüşünü kaydetti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın