Instagram Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Bağış Toplayacak

Sosyal medya uygulamaları artık hayatımızın her alanında büyük yer tutuyor. İnsanların birbirleri ile etkileşimi ve çeşitli organizasyonların düzenlenmesinde bu platformlar büyük yer tutuyor. Instagram son yılların en popüler sosyal mecraları arasında öne çıkıyor. Facebook’un sahibi olduğu platform yeni özellikler geliştirerek kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde gelen bir özellik ile Facebook ve Instagram’da popüler hesapların konum bilgilerinin görünür olacağı ortaya çıkmıştı.

Şu sıralar Corona virüsü nedeniyle insanların büyük bölümü evlerine kapanmış durumda ve sosyal medya uygulamalarına olan ilgi fazlasıyla arttı. Salgın ile mücadelede ise sosyal medya uygulamalarına büyük önem düşüyor. Şirketler yeni araçları ile bu mücadeleye destek olacak hamlelerde bulunuyor. Instagram’da artık kullanıcılar canlı yayınlar aracılığı bile bağış toplayabilecek ve bunlar yardım kuruluşlarına aktarılacak.

Canlı Yayında Bağış Toplama Dönemi

Instagram’da kullanıcıların en çok kullandığı araçlardan birisi canlı yayınlar olmakta. Pek çok yayıncı düzenlediği yayınlar ile takipçileri ile anlık olarak iletişime geçebiliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Instagram’da canlı yayın özelliğinin kullanımında yüzde 70’e varan bir artış olduğu belirtilmişti. Sosyal medya devi bu potansiyelini yardım amacıyla kullanmaya başlıyor. Canlı yayınlarda artık yayıncılar bağış toplayabilecek. Toplanan bu bağışların tamamı kar amacı gütmeyen kuruluşlara aktarılacak.

Yani bu yayınlar Instagram’a ya da canlı yayını gerçekleştiren kişilere herhangi bir kazanç sağlamayacak. Yapılan bağışların hangi kuruluşlara aktarılacağı oluşturulan menüden seçilebilecek. Kullanıcılar canlı yayınlar için bağış toplama aracını oluşturmak için sol tarafta yer alan kamera ikonuna dokunması ve canlı yayını seçmesi gerekiyor. Bu bölümde bağış toplama aracı ve hangi kuruluş için yardım toplanacağı seçilebilecek.

Instagram Vefat Eden Kişilerin Hesaplarını Belli Edecek

Yayıncılar ayrıca ‘El Salla’ ikonu aracılığı ile bağışta bulunan kişilere teşekkür edebilecek. Sosyal medya devi canlı yayınların yanı sıra Hikayeler aracılığıyla da bu kuruluşlar için yardım toplayacak.Hikayeler sayesinde canlı yayına katılmayan kişiler daha sonra bağış yapma imkanına sahip olacak. Tamamı kar amacı gütmeyen kuruluşlara aktarılacak bu bağışlar şu an için bazı bölgelerde kullanılabilir durumda. Önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların hizmetine sunulması planlanıyor.

İlgili Haber:  Güney Kore Merkez Bankası Faiz Oranını %0,50 Seviyesine Çekti

Hikayeler için DM Me Çıkartması

Sosyal medya devi bir yandan da büyük ilgi gören hikayeler için yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Dijital uygulamalar üzerinde yaptığı araştırmalar ile bilinen Jane Manchun Wong, Hikayelere gelecek yeni bir özelliği ortaya çıkardı. Buna göre artık DM Me çıkartması ile hikayeler daha eğlenceli bir hal alacak. Sosyal medya devinin bu alanı canlı tutmak adına yenilikler üzerinde çalıştığı görülüyor.

Instagram is working on “DM Me” Sticker pic.twitter.com/TfEZgj0xPU

— Jane Manchun Wong (@wongmjane) April 29, 2020

Hikayeler bölümünde yer verilecek çıkartmalar ile kullanıcıları doğrudan özel mesajlaşmaya davet etmek mümkün olacak. Henüz bu özelliğe dair çok fazla detay bulunmuyor. Ne zaman olduğu bilinmemekle beraber sosyal medya devinin önümüzdeki günlerde yeni özelliğini kullanıcılara sunması bekleniyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın