Instagram Hikayelere ve Markalara Yönelik İki Yeni Özellik Test Ediyor

Sosyal medya uygulamaları hayatımızda her geçen gün daha fazla yer tutmaya başladı. İnsanlar sevdikleri şeyleri paylaşabiliyor ve birbirleri ile etkileşime geçebiliyor. Bu etkileşimlerin en fazla olduğu sosyal mecraların başında Instagram’ın geldiğini söyleyebiliriz. 2012 yılında Facebook tarafından 300 milyona satın alınan platform sürekli yeni özelliklere kavuşuyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Instagram’da canlı yayın süre limitinin uzatıldığını duyurmuştu.

Sosyal mecrada kullanıcıların en çok kullandığı araçlardan birisi Hikayeler olmakta. Instagram ekibi buradaki deneyimi iyileştirmek adına yeni araçlar geliştirmeyi sürdürüyor. Ortaya çıkan son sızıntı yeni bir özelliğin daha yolda olduğunu gösteriyor. Bir diğer bilgi ise markalara yönelik oluyor. Son dönemde alışveriş araçlarının Instagram’a gelmesi ile beraber bu alandaki yeniliklerin hız kazandığı görülüyor.

İki Yeni Özellik Yolda

Sosyal medya devinin iki yeni özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Twitter üzerinden yaptığı isabetli sızıntıları ile tanınan Alessandro Pauzzi, test edilen araçları takipçileri ile paylaştı. Gelen özelliklerden ilki hikayeler bölümünü kullananları ilgilendiriyor. Normalde bir kişinin hikayesine ifade bırakıldığında karşı tarafa mesaj gönderiliyor. Bunun önünü almak isteyen sosyal mecra artık kullanıcıların mesaj atmadan hikayelere ifade bırakmalarına imkan tanıyacak.

Bir diğer yenilik ile markalar ile iş birliği yapan hesaplara yönelik olacak. Sosyal medya devi bu iş birliklerinin duyurulması için yeni bir etiket üzerinde çalışıyor. Instagram ekibi bu iki özelliği şu an için test ediyor. Tüm kullanıcılara ne zaman ulaşacağı ise henüz bilinmiyor.

Instagram’dan Seçimlere Karşı Önlem

Bilindiği üzere bugün itibarıyla ABD Başkanlık Seçimleri düzenleniyor. Mevcut Başkan Donald Trump ve Joe Biden seçimde kozlarını paylaşacak. İki aday da uzun zamandır propaganda çalışmalarını sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde yürütüyor. Facebook, Twitter ve Google gibi başlıca mecralar seçimle ilgili yanlış bilgilerin olmaması adına bir dizi önlemler alıyor.

İlgili Haber:  Yıllardır terörle anılan Gabar Dağı'ndan petrol fışkırıyor! Günlük üretim 5 bin varili buldu

Instagram Çok Sayıda Hesabı Olan Kullanıcılar için Yeni Bir Özellik Geliştiriyor

Facebook 2016’da düzenlenen seçimler sonrası Cambridge Analytica skandalı ile karşı karşıya kalmış ve büyük cezalar ödemişti. Instagram seçimler öncesi gizlilik politikasına yönelik bazı değişiklikler yapıldığını duyurdu.

Yardım Merkezi sayfasında yer alan ifadede, “2020 ABD seçimleriyle ilgili olası yanlış oluşumların ve zararlı içeriğin yayılmasını önlemek” amacıyla kullanıcıların hashtag’lerde en çok okunan ya da en son gönderilerin görülmesinin kaldırıldığı belirtiliyor. Arama çubuğuna herhangi bir hashtag yazıldığında yine en iyi gönderileri görebilecek ancak seçimlerle ilgili yanlış bilginin yayılmasını önlemek amacıyla son gönderilerin geçici olarak gizleneceği belirtildi.

Destek sayfasından yapılan açıklamada, “ABD seçimlerine yaklaşırken, insanların Instagram’da olası yanlış bilgilere rastlamasını zorlaştırmak için değişiklikler yapıyoruz. Bugünden itibaren, ABD’deki insanlar için ‘En son’ sekmesini hashtag sayfalarından geçici olarak kaldıracağız. Bunu seçim sırasında ortaya çıkabilecek potansiyel olarak zararlı içeriğin gerçek zamanlı yayılmasını azaltmak için yapıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Geçici olarak yapılan bu değişiklikten ne zaman geri adım atılacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın