İngiltere’nin Toplam Ticaret Fazlası 3. Çeyrekte 3,4 Milyar Sterlin Düştü

Üçüncü çeyrekte yüzde 15,5 büyüyerek resesyondan çıktığını açıklayan İngiltere, ticaret verileriyle de dikkat çekti. ONS’ye göre parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç İngiltere’nin toplam ticaret fazlası 2020’nin üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül) 3,4 milyar sterlin düşüşle 4,2 milyar sterline geriledi.

İthalat 17,3 milyar sterlin artarken ihracat 13,8 milyar sterlinle daha az artış kaydetti. İngiltere toplam ticaret fazlasındaki düşüş, mal açığı ticaretindeki artıştan kaynaklandı.

Mal açığı ticareti, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 2,4 milyar sterlin artarak 24,9 milyar sterline çıktı. Parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç Eylül’deki toplam ticaret dengesi ise 3,6 milyar sterlin azalarak 0,6 milyar sterline geriledi. Bu arada ithalat 3,6 milyar sterlin artarken ihracat yatay seyretti.

Enflasyonun etkisi göz önüne alınmadığında toplam ticaret fazlası üçüncü çeyrekte 0,8 milyar sterlin azalarak 7,4 milyar sterline geriledi. Kaynak: ONS

İhracat 15,1 milyar sterlin, ithalat ise 15,9 milyar sterlin arttı. 2020 Eylül ayına kadarki 12 aylık dönemde, parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç toplam ticaret dengesi 35,9 milyar sterlin artarak 5,2 milyar sterlin fazlaya ulaştı.

Parasal olmayan altın ve diğer kıymetli metaller hariç toplam ticaret dengesi, Eylül ayında artan ithalat nedeniyle aynı ayda 3,6 milyar sterlin azaldı. Eylül’de Makine ve ulaşım ekipmanlarında, çeşitli imalatlarda ve malzeme imalatlarında artan ithalat görüldü.

İngiltere’de Ortalama Konut Fiyatı Tarihte İlk Kez Çeyrek Milyon Sterlini Aştı

Üçüncü çeyrekte toplam ticaret fazlasındaki düşüş ihracatın ithalattan daha az artmasından kaynaklanırken hizmet ticareti fazlası 1 milyar sterlin azalarak 29,1 milyar sterline geriledi. Hizmet ihracatı 0,3 milyar sterlin azalırken hizmet ithalatı 0,7 milyar sterlin arttı.

İhracat ve ithalattaki değişimin ana itici güçleri seyahat, diğer ticari hizmetler ve fikri mülkiyet olarak gösterildi. Mal ihracatı ve ithalatındaki artışın başlıca nedeni makine ve ulaşım ekipmanlarında artış oldu. Karayolu taşıtları ithalatı ve ihracatı 2020 yılının 3. çeyreğinde sırasıyla 5,4 milyar sterlin ve 4,7 milyar sterlin arttı.

İlgili Haber:  Virgin Galactic Hisseleri Uzay Uçuşu Testinin Geciktirilmesiyle Düştü

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın