İngiltere’de Ortalama Konut Fiyatı Tarihte İlk Kez Çeyrek Milyon Sterlini Aştı

İngiltere’nin emlak piyasasının en uzun süredir devam eden barometresine göre konut fiyatları Ekim’de artmaya devam etti. Halifax Konut Fiyat Endeksi, Ekim 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artarken bu Haziran 2016’dan beri en büyük yıllık artışı temsil etti.

Son dört ayda konut fiyatları 2006’dan bu yana yüzde 5,3 artarak en güçlü büyümesini kaydederken aydan aya fiyat artışı önemli ölçüde yavaşladı. Eylül ayındaki yüzde 1,5’e kıyasla sadece yüzde 0,3 artış görüldü. Ağustos-Ekim döneminde ise konut fiyatları önceki üç aya göre (Mayıs-Temmuz) yüzde 4 arttı.

Halifax Genel Müdürü Russel Galley, yıllık konut fiyatları enflasyonu Ekim’de %7,5’e yükselirken İngiltere’de ortalama ev fiyatının şu anda tarihe ilk kez çeyrek milyon sterlini aştığını söyledi.

Pazardaki son fiyat artışının temelinin, son dört aydaki %5,3’lük artış olduğunun üzerini çizdi ki bu 2006’dan bu yana en güçlüsüydü. Kaynak: Halifax

Bununla birlikte, aylık fiyat artışı Eylül ayındaki yüzde 1,5‘e kıyasla önemli ölçüde yavaşlayarak yüzde 0,3’e düştü. Piyasanın hala ağırlıklı olarak daha büyük evler için evden taşınan talep tarafından yönlendirildiğini dile getiren Galley, Mart ayından bu yana daire fiyatlarının tipik bir müstakil mülk için %6,0’lık bir artışa kıyasla %2,0 arttığını belirtti.

Nakit olarak düşünüldüğünde bu daireler için 2,883 sterlin artışa, müstakil evler için 27,371 sterlin artışa tekabül etti. Bu fiyat enflasyonunun alışılmadık derecede yüksek talep seviyeleri ile desteklendiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

İngiltere’de Konut Fiyatları 2016’dan Bu Yana En Güçlü Büyümesini Kaydetti

“Hükümetin destek tedbirleri hiç şüphesiz konut piyasasında beklenen gerilemeyi geciktirmeye yardımcı olurken, sonsuza kadar devam etmeyecekler ve sonbaharla kışa doğru ilerlerken Birleşik Krallık’taki makroekonomik manzara yüksek derecede belirsizliğini koruyor.

İlgili Haber:  İstanbul'da ekmeğe dev zam yolda: Aralık ayı gelmeden fiyatı 7.5 TL olacak

Yenilenen kilitlenme bu yılın başlarına göre daha az kısıtlayıcı olacak şekilde ayarlansa da bu ülkenin COVID-19 ile mücadelesinin henüz bitmediğine işaret ediyor. Konut piyasasının karşı karşıya olduğu bir dizi açık dalgalanmalar ile 2021’e geçerken konut fiyatları üzerinde daha büyük bir aşağı yönlü baskı görmeyi bekliyoruz.”

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın