İngiltere’de İşsizlik Sert Artarken İşten Çıkarmalar da Rekor Yüksek Seviyeyi Gördü

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), işsizliğin Eylül ayına kadar olan üç ayda tahmini yüzde 4,8’e yükseldiğini, bunun çeyreklik bazda yüzde 0,7 artışı ifade ettiğini açıkladı.

Anket sonuçlarının koronavirüs salgınının başlamasından bu yana istihdam oranının düştüğünü, işsizlik oranının ise keskin bir şekilde arttığını gösterdiğini belirten

ONS, işten çıkarmaların en son dönemde rekor seviyeye ulaştığını ve çalışılan toplam saatlerin düşük olmasına rağmen iyileşme belirtileri gösterdiğini dile getirdi.

İşten geçici olarak uzak olan insan sayısı, Nisan ve Mayıs 2020’deki zirve noktasından bu yana düşerken pandemi nedeniyle işten uzakta kalan ve ücret almayan insan sayısı da azaldı. Boş pozisyonlar son dönemde toparlanmaya devam etti ancak yine koronavirüs salgınının etkisinden önce görülen seviyelerin altında kaldı.

Çalışan ücretlerindeki yıllık artış, daha fazla çalışan izinden işe dönerken güçlenmeyi sürdürdü ancak ücret artışı baskılanmış kalmaya devam etti. Kaynak: ONS

İngiltere’de istihdam oranının Eylül 2020’ye kadar üç ayda %75,3 olduğu tahmin edilirken bu bir önceki yıla göre 0,8 puan daha düşük ve bir önceki çeyreğe göre 0,6 puan daha düşüktü.

İngiltere’deki işsizlik oranının Eylül 2020’ye kadar üç ayda %4,8 olduğu tahmin edilirken bu bir önceki yıla göre 0,9 puan ve önceki çeyreğe göre 0,7 puan daha yüksek geldi.

Eylül 2020’ye kadarki üç ayda, işten çıkarmalar 314,000 gibi rekor bir yüksekliğe ulaştı ki bu da çeyreklik bazda 181,000’lik rekor bir artışı temsil etti. Ekim 2020’de, Eylül 2020’ye kıyasla 33,000 daha az kişi ve Mart 2020’ye kıyasla 782,000 daha az kişi maaşlı istihdam edildi.

İşsizlik haklarından faydalanmak isteyenlerin sayısı Ekim’de hafifçe azalarak 2,6 milyona geriledi. Kaynak: ONS

İngiltere’de Ağustos-Ekim 2020 arasında tahmini 525 bin boş kadro varken bu bir yıl öncesine göre 278 bin daha az ve önceki çeyreğe göre 146 bin daha fazla oldu. Çalışanlar arasında Temmuz-Eylül 2020 arasındaki üç aylık dönemde ortalama toplam maaş (ikramiye dahil) artışı %1,3’e ve normal ücretlerdeki artış da (ikramiyeler hariç) %1,9’a yükseldi.

İlgili Haber:  Spotify Kullanıcılara 2020 Yılına Dair Dinleme Özetlerini Çıkarıyor

İngiltere İşsizlik Oranı %4,5’e Ulaşırken, İş Koruma Planı Sona Yaklaştı

Son verilere ilişkin görüş bildiren ONS’den Jonathan Athow, pandeminin başlarında işini kaybedenlerin yeniden iş aramaya başlamalarıyla işsizliğin Eylül’e kadar olan üç ayda keskin bir şekilde arttığını söyledi.

İşten çıkarmaların da rekor yüksek seviyeye ulaştığını belirten Athow, boş pozisyonların dip seviyelerden iyileşmeyi sürdürse de bu rakamların kısıtlamaların yeniden uygulanmasının öncesini yansıttığına dikkat çekti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın