İngiltere MB Faiz Değiştirmezken Varlık Alım Hedefini 150 Milyar Sterlin Yükseltti

Ülke, ekonomik toparlanmayı vurması beklenen yeni bir ulusal kilitleme dönemine girerken, İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı.

Eylül ayında da para politikasını değiştirmeyerek faiz oranını yüzde 0,1’de bırakan İngiltere MB bugün, faizi %0,1’de tutmasının yanında hedef varlık alım hedefini oy birliğiyle 745 milyar sterlinden 895 milyar sterline çıkardı. Mart ayında koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana faiz oranlarını iki kez düşüren İngiltere Merkez Bankası, para politikası kararının yanında GSYİH için tahminlerini de açıkladı.

Ağustos ayında yüzde 2021 GSYİH’sinin yüzde 9 büyüyeceğini öngören BOE, tahminini düşürerek yüzde 7,25’lik büyümeye işaret etti. Ancak 2022 için gayri safi yurt içi hasıla tahminini yükseltti.

Ağustos ayında yüzde 3,5’lik büyüme tahmin eden İngiltere Merkez Bankası, bugün yüzde 6,25 büyüme öngördü. Kaynak: BOE

Dördüncü çeyrekte ekonominin daralmaya sürüklenebileceğini belirten rapor, 2020’nin tamamı içinse yüzde 11’lik daralma öngördü. İşsizliğin 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 7,75’le zirve yapacağı tahmin edilirken hanehalkı harcamalarının ve GSYİH’nin 2021’in ilk çeyreğinde toparlanmasının beklendiği söylendi.

Bununla birlikte ilk çeyrekteki faaliyet seviyesinin 2019’un 4. çeyreğine göre önemli ölçüde daha düşük kalacağı tahmin edildi. Rapora göre iyileşmenin zaman alacağı ve GSYİH projeksiyonunun etrafındaki risklerin aşağı yönlü olarak kaldığı aktarıldı.

BoE şu anda İngiltere ekonomisinin Aralık çeyreğindeki yüzde 2 daralma dahil bu yıl yüzde 11 küçüleceğini tahmin ederken bu varsayım mevcut sonbaharda uygulanan çeşitli kilitlemelerin planlandığı gibi sona erdiği ve önceki kısıtlamaların 2021’in ilk çeyreğinin sonuna kadar yürürlükte kalacağı senaryosuna dayandı.

Hizmet PMI: İngiltere Ekonomisi Kilitlemeden Önce Durmaya Yakındı

Covid’in Birleşik Krallık’ta işleri, gelirleri ve harcamaları vurmaya devam ettiği, Birleşik Krallık’taki işletmelerin nakit akışı üzerinde büyük bir yük oluşturduğu ve birçok insanın geçim kaynaklarını tehdit ettiği vurgulandı. BOE’nin rolünün enflasyonun (fiyat artışlarının hızının) sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine geri dönmesini sağlamak olduğu da bildirildi.

İlgili Haber:  Huawei Android Yaptırımının HarmonyOS’a Olumlu Yansıyacağını Düşünüyor

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın