İngiltere Ekonomisi Kritik Aşamadaki 2. Dalganın Etkilerini Hissediyor

İngiltere’de temel ekonomik göstergelere ilişkin en son anlık görüntü, toparlanmanın zayıfladığını gösterdi. İngiltere ekonomisine ilişkin üst üste gelen kasvetli yorumlar endişeleri iyice artırırken Guardian son verileri ele alarak durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Pandeminin Birleşik Krallık’ta kritik bir aşamaya ulaştığını söyleyen Guardian, enfeksiyonların en çok arttığı bazı yerlerde 2’nin üzerinde R sayısı olduğunu belirtti. Kaynağa göre ikinci dalga ülkenin büyük bölgelerine yayılırken, ülke çapında ortalama yeni enfeksiyon sayısı günde 20.000’i aştı.

Pozitif bir Covid testi sonucu 28 gün içinde hayatını kaybedenlerin günlük sayısı bu hafta Salı günü Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeyi görerek 367’ye yükseldi.

Rakamın bir ay önce Kasım ortasına kadar günlük 200 ölümün kaydedileceğini tahmin eden hükümet bilim adamlarının tahminlerinden önemli ölçüde daha yüksek bir sayı olmasına dikkat çekildi.

Yaz boyunca İngiltere’nin yollarında araba kullanmak için evlerinden çıkan insan sayısındaki artış, sonbaharda keskin bir düşüşe işaret eden hareketlilik verileriyle birlikte aniden sona erdi. Kaynak: Worldometers

Yol tarifi için Apple Haritalar’a yapılan talepleri kaydeden Apple hareketlilik verilerine göre Ekim ayında araç kullanmak, koronavirüsün ilk kez geniş çapta yayılmaya başladığı Mart ayına yakındı. Toplu taşıma kullanımı da düştü ve dörtte birinden fazla aşağıda kaldı.

Yine de hareketlilik ilk ulusal kilitlemenin dip seviyelerine kıyasla daha yüksekti. Öte yandan daha sıkı kısıtlamalar ve yaklaşan ABD başkanlık seçimleriyle birlikte koronavirüs ikinci dalgasına ilişkin endişeler arttıkça, dünyanın dört bir yanındaki finans piyasaları keskin bir şekilde satış dalgasına yakalandı.

Wall Street, bu hafta başında bir aydan fazla süredir en kötü gününü yaşarken, FTSE 100 geçen ay boyunca yüzde 3’ün üzerinde düşüşle 5,600 puanın altına indi. Grafik: MarketWatch

İlgili Haber:  İngiltere Özel Sektörü Haziran’da Güçlü Büyürken İstihdam Artışı Rekor Kırdı

İlaveten Hazine’nin dışarıda yeme programı sona erdikten ve ulaşım ve kültürel faaliyetlerin fiyatı biraz arttıktan sonra İngiltere enflasyonu Eylül ayında yükseldi. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ağustos’taki yüzde 0,2’den yüzde 0,5‘e yükselirken hükümetin İngiltere Merkez Bankası için belirlediği yüzde 2 hedefinin altında kaldı.

İkinci dalgayı aşağı çekmeye yönelik yeni kısıtlamalar nedeniyle, IHS Markit/Cips Flash UK Birleşik PMI veri endeksi Eylül sonundaki 56,5’ten Ekim’de 52,9’a düştü. Birleşik Krallık’ta işten çıkarılmış insan sayısı, Covid-19’dan kaynaklanan serpinti ve izin planının yavaşlaması işsizliği artırdığından, Ağustos ayında rekor düzeyde en hızlı artışla yükseldi.

Covid İngiltere’deki 16,6 Milyon İşi Mali Açıdan Tehlikeye Soktu

Ulusal İstatistik Bürosu’nun işlere ilişkin son anlık görüntüsüne göre işsizlik oranı neredeyse ikiye katlanarak 227.000’e yükselirken, gösterge işsizlik oranı Temmuz’daki %4,1’den %4,5’e ulaştı.

Tüm bunların yanında salgınla mücadele için yapılan ekstra harcamalar bütçe açığını daha da kırmızıya çekerken İngiltere hükümetinin borçlanması, mali yılın ilk altı ayında 208,5 milyar sterlin ile rekor bir seviyeye ulaştı. Ulusal borç da 2.06 trilyon sterlin veya GSYİH’nin %103,5’inin üzerine çıktı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın