İngiliz Barclays 2020 İlk Çeyreğinde Yüzde 42 Kâr Düşüşü Bildirdi

Barclays, 2020 yılının birinci çeyreğinde net kârında yüzde 42 oranında bir düşüş olduğunu bildirdi. Koronavirüs pandemisinden kaynaklanan zararı öngörmeye çalışırken, 2,1 milyar sterlin kredi değer düşüklüğü ücreti aldı.

Yılın ilk üç ayındaki net kârını 605 milyon sterlin olarak açıklarken, bu rakam 2019 yılının aynı çeyreğinde 1,04 milyar sterlindi. Görsel Kaynak: Barclays

Banka kredi değer düşüklüğü ücretinin, COVID-19 salgınının etkisi hakkında ilk tahminlerini yansıttığını açıkladı. Bankanın CEO’su Jes Staley ise bankanın tüketici için kullanılan kredi modellerini tercih ettiğini belirtti. Ayrıca yıl için işsizlik ile GSYİH açısından çok sert bir ekonomik senaryoya dayandığı için değer düşüklüğü ücretinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Bankanın faaliyet giderleri, ilk çeyrekte 2019’un ilk çeyreğindeki 3,3 milyar sterlin ile aynı düzeyde gerçekleşti. Yakından izlenen çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu (CET1), geçen yılın ilk çeyreğine göre çok az bir yükseliş kaydetti ve %13’ten %13,1’e yükseldi.

Bankanın maddi özkaynak karlılığı, 2019’un ilk çeyreğine göre yüzde 9,2’den yüzde 5,1’e geriledi. Grup vergi öncesi kârı ise geçen yılın ilk çeyreğinde 1,48 milyar sterlin 923 milyon sterline geriledi.

Barclays İngiltere’nin geliri ise düşük faizli borç verme ve mevduat marjı sıkıştırması gibi marj baskılarına bağlı olarak yüzde 4 azaldı. Görsel Kaynak: Barclays

Barclays International geliri ise yüzde 30 artış kaydetti. Bankanın FICC yani sabit gelir, para birimleri ve emtialar geliri, yıllık bazda yüzde 106 artış göstererek 1,86 milyar sterline yükseldi. Grup geliri, yüksek ticaret hacimleri nedeniyle Barclays Corporate and Investment Bank’ta güçlü bir performans gösterdi. Böylece yıllık yüzde 20 artış kaydetti ve 6,3 milyar sterline yükseldi.

Staley, tüketici tarafında yaşanan zararı, yatırım bankası tarafında telafi ettiklerini açıkladı. Virüse tepki olarak görülen sağlıklı şeylerden birisinin ise sermaye piyasalarındaki toparlanma, devam eden ihraç ve finansman miktarı olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Haber:  Aralık Ayında İmalat Sektörü YD-ÜFE %0,72 Düşüş Gösterdi

Barclays, koronavirüs salgını öncesinde de çeşitli zorluklarla mücadele ediyordu. Brexit’in yarattığı belirsizlik ve küresel ticaret ortamını çevreleyen sorunlarla birlikte zorlu bir süreçten diğerine geçiş yaptı diyebiliriz.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın