İklim Eylemsizliği Avustralya’ya 3,4 Trilyon $ ve 880 Bin İş Kaybettirebilir

Yılın ikinci çeyreğindeki düşüşle 30 yılın ilk resesyonuna giren Avustralya ekonomisi, yayımlanan son bir rapora göre iklim konusundaki eylemsizlikle de tehdit altında. 2050’ye kadar net sıfır emisyonu teşvik eden politikalar kabul edilirse 250,000 iş yaratılacağı ve ekonomiye 680 milyar dolar ekleneceği söylendi.

İklim krizi önümüzdeki 50 yıl boyunca kontrol edilmezse, Avustralya ekonomisinin %6 daha küçük olacağı, 880 bin daha az iş olacağı ve ekonomik fırsatlarda 3,4 trilyon dolarlık kaybın yaşanacağı belirtildi.

Diğer yandan, danışmanlık şirketi Deloitte Access Economics tarafından yapılan analiz, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefiyle, küresel ısınmanın 1,5C’de tutmanın ekonomiyi %2,6 veya 680 milyar dolar genişletmesiyle ve 250 bin iş yaratma hedefiyle tutarlı politikalar buldu.

Deloitte, iklim değişikliğinin kamusal olarak nasıl değerlendirildiğine dair temel bir kusur olduğunu söylediği şeye odaklandı.

Bu arada, sorunu çözmek için atılan adımların faydalarının sık sık küçümsendiğini öne sürdü. İklim krizi ve koronavirüs salgını nedeniyle çalışan Avustralyalıların yüzde 30’undan fazlasının ve milli gelirin yüzde 30’unun ekonomik bozulmaya savunmasız kaldığını ve plansız bir ekonomik geçiş yaşayacaklarını tahmin etti.

“Bu, önemli sayıda iş ve büyüme risk altında olsa da durum o kadar vahim değil. İyi haber şu ki, işgücünün kalan yüzde 70’i ve Avustralya’nın GSYİH’si, Covid sonrası bir dünyada Avustralya için değişim ve yeni bir ekonomik yörünge yaratmaya yardımcı olabilir” dedi.

Deloitte Australia’nın Baş Ekonomisti Chris Richardson, Covid deneyiminin “felaket risklerini” gözden kaçırmanın maliyetini gösterdiğini dile getirdi.

İklim değişikliğine atıfta bulunarak bunun diğer büyük riskin önüne geçmek için acil bir uyandırma çağrısı olduğunu ekledi. Kaynak: Trading Economics

Richardson, iklim kriziyle mücadele etmenin en iyi yolunun “piyasa mekanizmaları” olduğunu da söyledi. Rapor, yeni teknolojiler için yeni mineral madenciliği yapmak, gelişmiş üretimde yeniliği desteklemek ve altyapının yükseltilmesi ile değiştirilmesine yatırım yapmak gibi hızlı büyüyen sektörlerin peşinden koşmayı önerdi.

İlgili Haber:  Endonezya Halkı Ekonomi için 2008 Krizine Kıyasla Çok Daha Karamsar

Raporun Baş Yazarı Pradeep Philip, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmanın ekonomik bir gereklilik olduğunu belirterek net sıfır emisyona geçişte maliyetler ve bazı kaybedenler olacağını ancak harekete geçilmezse herkesin kaybedeceğini vurguladı.

Emisyonlar Acilen Azaltılmazsa İklim Krizi Maliyeti Yılda 31 Trilyon Dolara Ulaşabilir

Net sıfır emisyona ulaşmanın 2050 yılına kadar GSYİH’yi 90 milyar dolar azaltacağını tahmin eden rapor, bunun yaklaşık dörtte birinin -23 milyar dolar- iklim değişikliğinin kilitli etkileri nedeniyle kaçınılmaz olduğunu ve kalan 67 milyar doların ekonominin büyüklüğüne göre ödenmesi gereken küçük bir bedel olduğunu savundu.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın