Huawei’nin Gelirleri ABD Ambargosuna Rağmen Yükseliyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, akıllı telefon ve 5G yatırımları başta olmak üzere çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca insana ulaşıyor. Teknoloji devi dünya genelinde Samsung’dan sonra en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda. Bununla beraber geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei, ABD ambargosunun gölgesi altında faaliyetlerini sürdürüyor.

Trump yönetimi şirketi Çin hükümeti lehine casusluk yapmakla suçluyor ve uzun zamandır yaptırımlar uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin hükümeti ve Huawei’nin şeffaf olmadığını söylemiş ve suçlamalarına devam etmişti. Huawei ise bu suçlamaları her fırsatta reddetmeye devam ediyor.

Yaptırımlar çerçevesinde ABD’li şirketler Huawei ile olan ticaretini kısıtlı bir şekilde yürütebiliyor. Çinli teknoloji devi son olarak yılın ilk çeyrek verilerini açıkladı. Yaptırımlara rağmen şirketin gelirlerini geçtiğimiz yıl ile aynı seviyede tuttuğu görülüyor. Huawei’nin 2020 yılının ilk çeyrek verileri büyümenin devam ettiğini gösteriyor.

Huawei İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı

Şirketten yapılan açıklamada ilk çeyrek verileri ve elde edilen gelire dair bilgilendirme yapıldı. Buna göre 2020’nin ilk çeyreğinde şirketin toplam geliri 25.7 milyar dolar olarak açıklandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi bu rakam 25.4 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu rakamlar bir önceki yıla göre yüzde 1.4 puanlık artış anlamına geliyor. Teknoloji devi ayrıca kar oranını yüzde 8 oranında artırdı. Geçtiğimiz yıl aynı dönem yine net kar yüzde 8 seviyesindeydi.

Çinli teknoloji devinin ABD yaptırımları ve Corona virüsünün olumsuz etkilerine rağmen gücünü koruması oldukça önemli. Uzmanlar akıllı telefon pazarında salgın süresince yüzde 20 oranında bir düşüş bekleniyor. Huawei CEO’su Ren Zhengfei ise yaptığı açıklamada ABD’nin farkında olmadan kendilerinin reklamını yaptığını söyledi.

Huawei P40 Ailesi için Kamera Çözünürlüğünü Yükselten Güncelleme Yayınlandı

İlgili Haber:  Google’ın 2021 Yılındaki Türkiye Planları Şirket Kuracağı Şeklinde Algılandı

Zhengfei konuyla ilgili, “Böylesine güçlü bir ülkenin bizim gibi bir şirketten korkması sonrası diğer ülkeler ürünlerimizi test etmeden satın almak istiyor. Özellikle petrol zengini bazı ülkeler bizden ürün satın alıyor. ABD hükümetinin yaptığı reklam sayesinde ürünlerimiz büyük satış oranlarına ulaşıyor.” diye konuştu. Huawei CEO’su ayrıca önümüzdeki beş yıl içerisinde gelirlerini 100 milyar dolardan 250 milyar dolara çıkarmak istediklerini ifade etti.

Everest’e 5G Antenler Yerleştirildi

Çinli teknoloji devi yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Şirket dünyanın en büyük telekomünikasyon kuruluşlarından biri konumunda ve 5G yatırımları ile çok sayıda ülke ile iş birlikleri yapıyor. Son olarak China Mobile ile yapılan anlaşma kapsamında 5G destekli antenler, dünyanın en yüksek dağı olan Everest’e yerleştirildi. Antenlerin 5.300 ve 5.800 rakımlara yerleştirildiği açıklandı. Uzmanlar Everest’e yerleştirilen bu antenlerin iletişim tarihi için önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

[email protected] is aiding China’s three telecom operators to build #5G base stations on Mount Everest, with the last of the three network hubs ready by April 25, the Shenzhen-based firm said on Weibo yesterday. pic.twitter.com/PG5JdjrKSC

— Yicai Global 第一财经 (@yicaichina) April 21, 2020

Teknoloji devinin hedefleri ise bununla sınırlı değil. Önümüzdeki süreçte 6.500 metre yüksekliğe 5G anten yerleştirilmesi amaçlanıyor. 8 ton ağırlığındaki telekomünikasyon ekipmanlarını yerleştirmek için 150 kişinin çalıştığı belirtiliyor. 8.848 metre yükseklikteki Everest’e 2013 yılında 4G antenler yerleştirilmişti. Kurulan altyapı ile bölgedeki dağcılar üs bölgelerinde yüksek çözünürlüklü videolar gönderebiliyor.

Uzmanlar 5G antenlerin yerleştirilmesi öncesinde “İstikrarlı bir 5G şebekesini nasıl sağlayabiliriz?”, “Sert hava koşullarında 5G istasyonlarına elektrik tedarikini nasıl garanti altına alabiliriz?”, “Kabloların -20 derecede kopmamasını nasıl sağlayacağız?” gibi sorularla risk tespiti yaptı. Bu yatırım ile Huawei, dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olduğunu tekrar ispatlamış görünüyor.

İlgili Haber:  Avrupa Borsaları, FED ve Endişe Verici Vaka Artışıyla Düşüyor

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın