Huawei’den HarmonyOS’un Kullanım Alanına Yönelik Yeni Açıklama

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Huawei, sektöre yönelik pek çok farklı ürün ve servis ile adından söz ettiriyor. Şirket son yıllarda özellikle telekomünikasyon ve mobil cihaz pazarında büyük bir yükseliş kaydetti. Son verilere göre şirket Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satan üretici konumunda. Bunun yanı sıra 5G alanında yatırım yapan en büyük şirketlerden birisi. Teknoloji devi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Şirket ABD yönetimi tarafından casusluk faaliyetlerinde bulunmakla suçlanıyor.

Huawei ise bu iddiaları reddetmeye devam ediyor. Buna rağmen ABD’li şirketler tarafından Huawei bir süredir kara listeye alınmış durumda. Keza Mate 30 ve P40 gibi yeni nesil telefonlarda Google servislerinin kullanılamıyor olması bu yaptırımların bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Huawei ise dışa bağımlı olmamak adına kendi ürün ve hizmetlerini geliştiriyor.

Huawei Mobil Servisleri adı altında kullanıcılara yeni bir ekosistem oluşturma çabaları sürüyor. Bunun yanında geçtiğimiz yıl şirket Android’e rakip olması beklenen HarmonyOS’u tanıtmıştı. Çinli teknoloji devinin kurucusu Ren Zhengfei, HarmonyOS’un geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

HarmonyOS, iOS ve Android’e Rakip Olmayacak

Huawei’nin büyük yatırımlar yaparak geliştirdiği HarmonyOS, çıktığı dönem iOS ve Android işletim sistemlerine rakip olacağı sloganıyla tanıtılmıştı. Bunun yanında işletim sistemi çok geniş bir kullanım alanına sahip olacak şekilde geliştirildi. HarmonyOS, bilgisayar, akıllı hoparlör, IoT ve akıllı TV’ler olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Çinli teknoloji devinin kurucusu Ren Zhengfei ise HarmonyOS’u şu an için akıllı telefonlarda düşünmediklerini söyledi.

Yani iOS ve Android için HarmonyOS’un rakip olması kısa vadede pek mümkün görünmüyor. Ren konuyla ilgili açıklamasında “Huawei bu alana sonradan geldi. Bu yüzden Android ve Apple’ın işletim sistemlerini geçmek çok zor olacak. Uzun bir zaman alabilir ancak 300 yıldan fazla olmamalı.” diyerek şaka içerikli bir değerlendirmede bulundu. Huawei’nin patronu sözlerinin devamında HarmonyOS’un ABD yaptırımlarına alternatif bir çözüm olarak düşündüklerin söyledi.

İlgili Haber:  Gümüş Fiyatları 28 Dolar Sınırını Zorlasa da Yükselişi Baskılanıyor

Huawei İmzalı Tabletler Çin Pazarında Büyük İlgi Görüyor

Bununla beraber ABD yönetiminin Huawei’ye olan yaptırımların kapsamını genişleteceği konuşuluyor. Trump yönetiminin yonga üretim sürecinde ABD teknolojisini kullanması halinde yeni lisans zorunluluğu getireceği belirtiliyor. Zhengfei ise yaptırımlara rağmen ABD’den aldıkları parça sayısında artış yaşandığına dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde teknoloji devinden yapılan açıklama, ABD ambargosuna rağmen gelirlerin yükseldiğini ortaya koymuştu.  Şirket bu yılın ilk çeyreğinde 25.7 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın