Huawei, HarmonyOS Betasını Yayınlayacağı Tarihi Açıkladı

Çinli teknoloji devi Huawei akıllı telefon ve telekomünikasyon sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Son yıllarda yapılan pazar araştırmaları Huawei’nin Samsung’da sonra en fazla akıllı telefon satışı yapan şirketi olduğunu gösteriyor. Ancak bu yükselişin yanı sıra teknoloji devinin aleyhine gelişmeler de yaşanmıyor değil. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei aleyhine yönelik katı bir ABD ambargosu uygulanıyor.

Yaptırımlar nedeniyle ABD’li şirketlerin Huawei ile çalışması engellenmiş durumda. Şirket akıllı telefonlarda Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemine yer vermeye devam ediyor. Ancak Google imzalı Play Store, YouTube, Gmail, Haritalar gibi popüler uygulamalara yeni telefonlarında yer veremiyor. Çinli şirket yaptırımlar sonrası kendi ekosistemini oluşturma çalışmalarına hız vermiş durumda.

Huawei Mobile Services ve HarmonyOS, şirketin geliştirdiği başlıca ürünler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz aylardan bu yana geliştirilmekte olan HarmonyOS henüz bir akıllı telefon üzerinde denenmiş deği. Son dönemde Huawei’nin işletim sisteminin akıllı telefonlara geleceği yönünde açıklamalar geliyordu. Şirketten yeni bir açıklama daha geldi. HarmonyOS’un ilk betası Aralık ayında geliştiricilerin beğenisine sunuluyor.

HarmonyOS için Geri Sayım Başladı

Huawei bir süredir artan ABD yaptırımları nedeniyle HarmonyOS’un geliştirme sürecine hız vermişti. İşletim sistemi Android’de olduğu gibi açık kaynak kodlu olarak tasarlanıyor. Bu da geliştiricilerin yeni uygulamalar yaratma sürecini hızlandırıyor. Yapılan yeni açıklama ile HarmonyOS’un ilk betasının 18 Aralık tarihinde geliştiricilere sunulacağı belirtildi. İlk demo birimlerinin Ocak ya da Şubat ayına kadar çalışması planlanıyor.

Sistem ilk olarak EMUI 11 arayüzüne sahip akıllı telefonlarda kullanılmaya başlayacak. HarmonyOS’un ilk geleceği cihazların ise Mate 40 serisi ve MatePad Pro modelleri olması bekleniyor. Halihazırda akıllı telefon dünyasında iOS ve Android işletim sistemleri büyük bir güç olarak bulunuyor. Çinli teknoloji devinin kendi işletim sistemi ile bu rekabette ne derece söz sahibi olacağı merak konusu.

İlgili Haber:  EUR/USD Güçlü PMI Verileriyle Toparlanma Kaydetti

Qualcomm CEO’su Huawei ile Ticaret Yapmak için ABD’den Lisans Talep Ettiklerini Söyledi

Huawei Tüketici İşletme Grubu yazılım departmanı başkanı Wang Chenglu, tüm çalışanlarının HarmonyOS fikri etrafında yeni bir ekosistem oluşturmak için uğraştığını belirtti. Şu ana kadar her şeyin planla göre gittiğini belirten Chenglu, 2021’in Nisan ayında halka açık beta sürecini başlatacaklarını söyledi.

Huawei yöneticisi HarmonyOS için bir güncelleme yayınlayacakları zaman akıllı telefonlarının yüzde 90’ının buna hazır olması gerektiğini söyledi. Diğer yandan ABD’de başkanlık koltuğunun değişmesi ile beraber uygulanan yaptırımların yumuşatılması söz konusu olabilir. Çinli teknoloji devinin tüm gelişmelerin gölgesinde kendi ekosistemini oluşturmaya yönelik çalışmalarının devam edeceği görülüyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın