Huawei, Galaxy Fold Benzeri Bir Katlanabilir Telefon Geliştiriyor

Akıllı telefonlar her yıl birbirinden iddialı modellere kavuşuyor. Samsung, Huawei, Apple ve Xiaomi başta olmak üzere pek çok akıllı telefon üreticisi, son teknoloji ile geliştirilmiş ürünleri ile adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz yıl bu pazara katlanabilir telefonlar dahil olmuştu. Samsung ve Huawei ilk katlanabilir telefon modellerini tanıttı ve piyasaya sürdü. Samsung, Galaxy Fold modelini, Huawei ise Mate X modelini bu deneyimi sunmak adına piyasaya sürdü. İlk çıkan modeller çoğunlukla ekran ve menteşe sorunları ile gündeme geldi ve piyasaya çıkışları epey gecikti.

Son olarak Samsung geçtiğimiz Şubat ayında Galaxy Z Flip modelini tanıttı. Huawei ise Mate X’in geliştirilmiş modeli olan Mate XS modelini piyasaya sürdü. Gelen haberler her iki şirketin de yeni modeller üzerinde çalıştığını gösteriyor. Samsung Ağustos ayına doğru Galaxy Fold 2 ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Huawei’nin ise Galaxy Fold benzeri bir yeni bir katlanabilir telefon üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Huawei’den Yeni Katlanabilir Telefon

Son dönemde dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle akıllı telefon pazarında büyük bir daralma söz konusu. Ancak buna rağmen şirketler yeni modeller üzerinde çalışmaya devam ediyor. Son olarak Huawei’nin üzerinde çalıştığı yeni katlanabilir telefon modeline dair görseller ortaya çıktı. Şirketin almış olduğu patente bakıldığında, yeni katlanabilir telefonun Galaxy Fold ile oldukça benzer bir yapıya sahip olduğu görülüyor. LetsGoDigital tarafından yayınlanan görsellerde, Mate XS’e göre değişikliklere yer verilmiş.

Huawei bu telefonda ekranı iç kısımda konumlandırıyor. Mate XS modelinde bu ekran dış taraftaydı. Bu da teknoloji devinin dış katlanabilir mekanizmadan vazgeçeceğini gösteriyor. Patentte dikkat çeken bir diğer detay ise telefonun kamera yapısı ile ilgili. Daha önceki telefonda kamera kurulumu uzun yapısı ile dikkat çekiyordu.

İlgili Haber:  Almanya’da Tüketici Fiyatları Aralık’ta Düşmeye Devam Etti

Huawei’den HarmonyOS’un Kullanım Alanına Yönelik Yeni Açıklama

Bu telefonda ise kamera ekrana gömülü olarak gelebilir. Yeni tasarım ile kullanıcıların ön kameradan çekim deneyiminin daha kolay yapılacağı belirtiliyor. Telefonun kamera kurulumunda ayrıca yüksek yakınlaştırma deneyimi sunacak olan periskop zoom özelliğine de yer verilmiş.

Huawei’nin üzerinde çalıştığı bu telefonu ne zaman tanıtacağı şu an için bilinmiyor. Ancak önümüzdeki süreçte hem Huawei hem de Samsung, yeni katlanabilir telefon modelleri ile dikkatleri üzerine toplamaya devam edecektir. Bu cihazların daha fazla kullanıcıya ulaşması için üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesi ve daha uygun fiyatlara satılması gerekiyor. Halihazırda piyasadaki katlanabilir telefonların fiyatları ile cep yaktığını söyleyebiliriz.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın