Hong Kong Ekonomisi İlk Çeyrekte %8,9’luk Rekor Daralma Kaydetti

Dünyanın en büyük küresel finans merkezlerinden biri olan Hong Kong, pandemi nedeniyle tarihin en kötü çeyrek büyümesini açıkladı.

Hong Kong Mali Sekreteri Paul Chan Mo-po geçen hafta kentin ekonomisinin 2020’de yüzde 4 ila yüzde 7 oranında küçüleceği konusunda uyarmışken bugünkü verilere göre ilk çeyrekte yüzde 8,9 daralma gerçekleşti.

Daralma o kadar büyük oldu ki Hong Kong Nüfus ve İstatistik Departmanı 2020’nin ilk çeyreğine dair ön tahminlerin; 1974’ten bu yana gerçekleşen en sert çeyrek dönemlik küçülme olduğunu bildirdi.

Öyle ki Asya krizi ve küresel mali krizi döneminde yaşanan 2009’un ilk çeyreğindeki %7,8 ve 1998’in üçüncü çeyreğindeki yüzde 8,3’lük daralmaların bile üzerinde geldi.

Salgın bugüne kadar Hong Kong’da 1041 vaka sayısına ve 4 ölüme yol açarken GSYİH’nin iki kilit sürücüsü olan turizm ve tüketime büyük darbe indirdi.

Nakit İhtiyacı Hong Kong’da Lüks Evlerin Zararına Satışına Yol Açıyor

Kaldı ki özerk yönetim bölgesi, geçen yıl bağımsızlık yanlısı protestolarla çalkalanmış ve 2009’dan bu yana ilk kez küçülerek yüzde 1,2 daralma kaydetmişti. Yaşanan karışıklık neticesinde şehirden milyarlarca dolarlık sermaye çıkışı yapılmış, salgın öncesinde bile derecelendirme kuruluşları tarafından aşağı yönlü revizyonlar yapılmıştı.

S&P Şubat ayındaki raporunda Singapur’la birlikte Hong Kong GSYİH’sinin virüs nedeniyle Çin’den daha çok etkileneceği konusunda uyarmıştı. Kaynak: Worldometer

Finans merkezi, salgınla mücadele kapsamında vatandaşlarına para dağıtmak gibi adımlar atsa da önlemler rekor daralmanın önüne geçemedi. Yıllık bazda yüzde 8,9, çeyreklik bazda yüzde 3 daralan GSYİH’deki düşüşün temel olarak salgın nedeniyle hem iç hem de dış talepte devam eden zayıf performanstan kaynaklandığı söylendi.

Bir hükümet sözcüsü, COVID-19 tehdidi bölgedeki çok çeşitli yerel ekonomik faaliyetleri ve tedarik zincirlerini ciddi şekilde bozduğundan ilk çeyrekte ekonomik durgunluğun derinleştiğini dile getirdi.

İlgili Haber:  Japonya İhracatı 2009’dan Bu Yana En Büyük Düşüşünü Kaydetti

Hong Kong Nüfus ve İstatistik Departmanı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

GSYİH verilerinin açıklanmasından önce Hong Kong’un gösterge Hang Seng Endeksi yüzde 4,2 düştü. 23,613 puandan kapanan Hang Seng Endeksi, 2011’den bu yana bir ayın ilk işlem günündeki en büyük düşüşünü kaydetti.

Kaynak: Yahoo! Finance

Sonuçta koronavirüs salgını öncesi haftalarda Hong Kong’un 2020’nin 2019’dan daha iyi olacağını ummak için iyileşen ABD-Çin ilişkileri, gösterilerin azalması gibi nedenleri olsa da pandemi tüm beklentileri alt üst etti.

Mali Sekreter Paul Chan, 2020’nin Hong Kong’un kayıtların başlangıcından bu yana bu yana en kötü yılı kaydedebileceğini öngördü. Hükümet, darbenin etkilerini hafifletmek için toplam 290 milyar Hong Kong doları tutarında yardı önlemleri açıkladı.

SCMP, “Ekonomik durumumuz çok zorlu. Derin durgunluk içerisindeyiz,” diyen Mali Sekreter Paul Chan Mo-po’nun şu ifadeleri kullandığını yazdı:

“Yalnızca virüsle savaşmak için değil, aynı zamanda tüketimi ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için birlikte çalışabilirsek, birlik olabilirsek, ekonomik durumun ikinci çeyrekte bir şekilde istikrar kazanacağını düşünüyorum. Ve küresel salgın durumu düzelirse, bu yılın sonuna doğru durgunluktan yavaş yavaş çıkabileceğiz.”

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın