Hindistan Eylül Çeyreğindeki GSYİH Verisiyle İlk Resesyonuna İlerliyor

Hindistan Merkez Bankası’na göre ekonomi 2020-2021’in ilk yarısının sonunda tarihte ilk kez teknik bir resesyona girmiş olabilir.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından 31 Ağustos’ta tahmin edildiği üzere Nisan-Haziran döneminde GSYİH’de yüzde 23,9’luk eşi görülmemiş bir düşüşün ardından RBI, Temmuz-Eylül çeyreğinde GSYİH’nin yüzde 8,6’lık bir daralma kaydetmiş olabileceğini belirtti.

The Times of India‘nın haberine göre RBI raporunda, Kasım 2020’nin sonunda beklenen ikinci çeyrek için NSO tahminlerinin geçtiğimiz çeyrekte meydana gelen iyileşmenin kapsamını resmi olarak ortaya koyacağını kaydetti.

Hindistan Merkez Bankası yetkilisi, ekonominin Eylül çeyreğindeki tahmini yüzde 8,6’lık daralmayla tarihte ilk kez bir resesyona girebileceği yönündeki açıklamasıyla dikkat çekti.

Ancak RBI, ekonominin geçen altı aylık daralmadan çıkacağını ve 2020-21 Ekim-Aralık çeyreğinde pozitif büyümeye döneceğini de belirtti. Kaynak: Trading Economics

Ekim 2020 için gelen verilerin beklentileri aydınlattığını ve tüketici ve iş güvenini artırdığını aktardı.

“Eylül ayının ivmesi sürdürülürken, ekonomik faaliyetin canlanmasının, kilitlerin açılması ve envanterlerin yeniden oluşturulmasıyla açığa çıkan bastırılmış talebin salt tatmininden daha güçlü olduğu konusunda iyimserlik var” diyen RBI, bu yükselişin sonraki iki ayda devam etmesi durumunda Hindistan ekonomisinin aradan geçen altı aylık daralmadan çıkıp 2020-21 mali yılının üçüncü çeyreğinde pozitif büyümeye geri dönme olasılığını güçlü gördü.

Fakat başta enflasyon olmak üzere toparlanma beklentileriyle ilgili korkunç aşağı yönlü riskler konusunda da uyardı. Kaynak: Worldometers

Ekonomiye yönelik ikinci büyük riskinse Covid-19’un ikinci dalgası nedeniyle şu anda risk altında olan küresel ekonomiden kaynaklandığını söyledi. RBI, emtia fiyatlarının öngördüğü gibi dış talebin tekrar çökmesi durumunda, ihracattaki son toparlanmanın başlamadan bitebileceğini de ekledi.

Hindistan GSYİH’si İlk İki Çeyrekte Büyük Darbe Alacak

Haneler ve şirketler arasında yoğunlaşan stresi üçüncü risk olarak gösteren RBI, bununla bilrikte Covid-19 pandemisinde küresel gelişmelerin aksine Hindistan’da sağlık krizinin gerilediğine dair işaretler olduğunu belirtti. Ve söz konusu işaretlerin insanlara, çevreden çıkmaları ve sosyal mesafe, maskeler ve temizlik normları dahilinde ekonomik faaliyette bulunmaları için güven ve cesaret sağladığını savundu. Hindistan’ın Eylül ayının ortasından bu yana COVID eğrisini büktüğünü ekledi.

İlgili Haber:  Dolar Sakin Açılışın Ardından Yön Değiştirerek 8,12’yi Test Etti

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın