HAVELSAN Yerli Video Konferans Servisi Diyalog’ı Duyurdu

Corona virüsünün dünya genelinde hızla yaygınlaşması ile beraber sosyal hayat anlamında büyük bir değişim yaşandı. Virüs etkisiyle şirketler çalışanlarını evlerine göndermek durumunda kaldı. Bununla beraber iletişim uygulamaları da büyük rağbet görmeye başladı.

Başta Zoom olmak üzere Skype, Google Meet, WhatsApp gibi pek çok iletişim uygulaması ile insanlar görüntülü sohbet gerçekleştirmeye başladı .Özellikle Zoom’un bu salgın döneminde milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanıldığına tanık oluyoruz. Bununla beraber Zoom’a dair pek çok güvenlik ihlali haberi de gündemde yerini alıyor.

Son olarak Türkiye’nin savunma sanayiinde faaliyet gösteren dev kuruluşlardan biri olan HAVELSAN, bu amaca hizmet eden yeni bir video konferans uygulaması geliştirdi. Şirket Diyalog adlı uygulamasını tanıttı. Servisin hem Türk Silahlı Kuvvetlerinde hem de sivil kuruluşlarda aktif olarak kullanılması planlanıyor.

HAVELSAN’dan Video Konferans Uygulaması

Son dönemde Türk savunma sanayiinde hizmet veren kuruluşların yerli ve milli proje kapsamında geliştirdiği ürünlere sürekli yenileri ekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başta yazılım olmak üzere pek çok alanda hizmet veren HAVELSAN, yeni bir uygulama geliştirdi. HAVELSAN Diyalog olarak adlandırılan uygulama kurumların kendi lokal sunucuları üzerinden hizmet verecek. Bu da uygulamanın yüksek bir güvenlik deneyimi sunmasını sağlıyor.

Uygulamanın kamu kurumlarında sıklıkla kullanılması bekleniyor. Geliştirilen video konferans uygulamasının kullanıcılara özel avantajlarının olacağı belirtiliyor. Bu avantajlardan öne çıkan ise masaüstü, Android ve iOS platformları tarafından erişilebilir olması. İletişim WhatsApp ve Telegram’da olduğu gibi uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunacak. Bunun yanı sıra dinamik görüntü kalitesi, HD ve 4K desteği Diyalog ile gelecek yenilikler arasında yer alıyor.

Bir diğer dikkat çeken özellik ise Diyalog uygulamasında kişi sınırının olmaması. Konferansa sayısız kullanıcı katılabilecek ve herhangi bir süre sınırı bulunmayacak. Bilindiği üzere Zoom’a en fazla 100 kişi katılabiliyor ve ücretsiz kullanıcılar için süre sınırı bulunuyor. Uygulamanın test sürecinin başarılı bir şekilde tamamlandığı açıklandı.

İlgili Haber:  Ekonomik Güven Endeksi Nisan’da %5,1 Azaldı

Uygulamaya Dair Detaylar

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “HAVELSAN Diyalog, kurumların sunucularında çalıştığı gibi bulut ortamında da çalışabiliyor. Bu da ürünümüzün yüksek güvenlik ihtiyacı duyan kritik kurumlarda kullanımının önünü açarken, bulutta çalışabilmesi de hem kurumlara ve şirketlere hem de son kullanıcıya hitap etmesini sağlıyor.” diyerek özgün bir ürün geliştirdiklerinin altını çizdi.

Geliştirdikleri uygulamanın güvenlik seviyesi hakkında bilgilendirmede bulunan Atalay, “Sivil ve askeri her tip kullanıcı ihtiyacına uygun yetkinlikte ve genişletilebilir Cluster mimaride (kümeleme) bir ürün ortaya çıkardık. Yüksek verimliliği ile toplantı katılımcı sayısı ve süre sınırı olmadan güvenle iletişim kurulabilecek.

HAVELSAN Diyalog, ulusal ve global olarak da yaygınlaştırmaya uygun bir ürün oldu. Yurt dışından alınmış hazır bir ürün veya altyapı olmadığı için özellikle dost ve müttefik ülkelere ihracat potansiyeli de yüksek.” açıklamasını yaptı.

Tüm Platformlardan Kullanılabilecek

Atalay son olarak uygulamanın tüm platformlardan kullanılabileceğini belirterek, “Safari, Chrome, Opera, Firefox, Mozilla, Tizen, Vivaldi gibi web tarayıcılar üzerinden erişim imkanı var. Gelecekteki istekleri karşılayacak esneklikte gelişime açık bir ürün.

Güvenli, verimli ve ölçeklenebilir yapısıyla Milli Eğitim Bakanlığının yeni EBA Projesi’nde lokomotif görevi görecek yetkinlikte. Ayrıca Adalet Bakanlığı bünyesindeki UYAP-2’ye entegre çalışarak bu alanda dışa bağımlılığı da ortadan kaldıracak nitelikte.” diye konuştu.

Mayıs ayı içerisinde HAVELSAN Diyalog’un son kullanıcıya ulaşması planlanıyor. Başta eğitim ve yargı alanları olmak üzere pek çok kamu sektöründe bu uygulamadan faydalanılması bekleniyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın