Güvenlik Uzmanları Android Kullanıcılarını Yeni Bir Virüse Karşı Uyarıyor

Mobil cihazlar her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Apple, Huawei, Samsung ve daha pek çok akıllı telefon üreticisi birbirinden iddialı modeller geliştiriyor ve pazara sunuyor. Akıllı telefonların yazılım tarafında ise iOS ve Android işletim sistemlerinin sıkı bir rekabeti söz konusu. Bununla beraber çok sayıda uygulama milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Belirli zaman aralıkları ile yapılan çalışmalarda kullanıcıları tehdit eden zararlı yazılımların varlığına sıkça rastlıyoruz.

Özellikle Android tarafında bu gibi durumlar çok kez yaşanıyor. Araştırmacılar Android kullanıcılarını tehdit eden yeni bir casus yazılıma rastladı. EvenBot adlı yazılım özellikle bankacılık uygulamalarını kullanan kişileri hedef alıyor. İşletim sistemi üzerinde tam yetkiye sahip olan bu zararlı yazılım, Cybereason şirketindeki araştırmacılar tarafından ortaya çıkarıldı. Casus yazılım kullanıcıların bankacılık uygulamalarına giriş yaptığı sıradaki bilgileri çalmak üzere tasarlanmış.

Bankacılık Uygulamaları Hedef Alınıyor

Araştırmacılar EvenBot adlı yazılımın Android root dizininde tam yetki sahibi uygulamalar gibi davrandığını tespit etti. Cihazların iki faktörlü kimlik doğrulama mesajlarına erişen yazılım, gizli bilgileri ele geçirebiliyor. Bu şekilde 200 bankacılık ve kripto para uygulamasından veri sızdırıldığı tespit edildi. Söz konusu uygulamalar arasında PayPal, Coinbase, CapitalOne gibi popüler platformlar yer alıyor.

Virüsün ayrıca kullanıcıların telefon üzerinde yapmış olduğu tüm işlemleri anlık olarak kayıt altına alıyor. Kaydedilen veriler hackerlara gönderiliyor ve gelen bildirimler dahil olmak üzere her bilgi üçüncü kişiler tarafından okunuyor.

Uzmanlar Uyardı

Çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Assaf Dahan, ”EventBot, çok fazla mesai harcanarak oluşturulmuş. Mart ayında keşfettiğimiz bu zararlı yazılım sürekli güncellenerek kendini yeniliyor.” diye konuştu. Dahan ayrıca bugüne kadar böyle güçlü bir zararlı yazılıma rastlamadıklarını belirterek, “Zararlı yazılımlar genellikle belirli projelerin kopyalanmış hallerinden oluşuyor. Bu zararlı yazılım sıfırdan yazılmış gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu.

İlgili Haber:  Rusya’nın Türkiye Hakkındaki Uçuş Kararı Havacılık Hisselerini Destekledi

Google, Android için Sesli Arama Kayıt Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Yetkili son olarak etkilenen bir kullanıcı tespit etmediklerini belirtti ve “Müşteri tabanı izleyicimiz henüz canlı saldırılar tespit etmedi, ancak bunu yapmaya çok yaklaşıyorlar” diye konuştu. Şu an için resmi uygulama mağazası olan Play Store’da bu yazılıma rastlandığına dair bir bilgi mevcut değil. Güvenlik uzmanları yine de üçüncü parti uygulamalara karşı dikkatli olunması gerektiğine dair uyarılarda bulunuyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın