Gümüş Fiyatlarının 12 Ayda 20 Dolara Yükselmesi Bekleniyor

Koronavirüs pandemisinin neredeyse tüm dünyaya yayılmasıyla altın güvenli liman alımlarıyla öne çıktı. Elbette altınla birlikte gümüş fiyatlarında da kazanç fırsatları ortaya çıktı.

Gümüş fiyatları, Nisan zirvesini 15,75 dolarla görürken, ayın kapanışını 14,96 dolardan yaptı. Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Nisan ayının son haftasını dalgalı bir seyir izledi. 15 – 16 dolar aralığında dalgalanan gümüş, önemli destek seviyelerine yakın bir konumda yer alıyor. Bir yıllık getiri oranı ise yüzde -16,11 düzeyinde bulunuyor.

14,50 doların önemli bir destek olduğu görülürken, kırılması durumunda 14 dolar diğer bir destek olarak görev yapabilir. Uzmanlar bu düşük seviyelerin iyi bir alım fırsatı yarattığını da düşünüyor.

Gümüş piyasasındaki hareketlilik üzerine uzmanlardan uzun vadeli tahminler geliyor. Bank of America altın için tahminlerini güncellerken, gümüş fiyatlarını da ele aldı.

Bankanın emtia analistleri, gümüş fiyatlarının önümüzdeki 12 ay içinde ons başına 20 dolara yükselmesini öngörüyorlar. Görsel Kaynak: Walletinvector

Yayımladıkları raporda; 15 dolar altındaki gümüş fiyatlarının, kendi arz ve talep modellerine uygun seyrettiğini ifade ettiler. Analistler, piyasanın yarısını temsil eden zayıf endüstriyel talebin, gümüşün altın fiyatlarının altında bir performans sergilemesine neden olduğunu da belirttiler.

Platin Fiyatı, Arz Kesintilerinin Düşen Talebi Aşmasıyla Güçlü Yükseliyor

Gümüşün önemli bir endüstriyel ürün olması, fiyatlarındaki dalgalanmanın devam edebileceğini gösteriyor. Üretimlerine ara veren fabrikalar nedeniyle gümüş talebinde görülen düşüş, fiyatların bir miktar daha gerilemesine neden olabilir.

Küresel ekonomi, 1929’da yaşanan Büyük Buhran’dan bu yana en büyük gerileme ile karşı karşıya. Sanayi talebi de buna bağlı olarak büyük bir düşüş kaydetti. Bank of America analistleri, küresel ekonominin yüzde 2,8 daralmasını tahmin ediyorlar.

Emtia analistlerine göre; endüstriyel talebin zayıf seyri, gümüş talebini 2004 yılında görülen tarihi düşük seviyenin altına çekebilir. Görsel Kaynak: Statista

İlgili Haber:  Samsung Galaxy Note 20 Ultra’nın Exynos ve Snapdragon İşlemcileri Karşı Karşıya Geldi

Analistler, COVID-19 pandemisinin küresel ekonomi üzerinde ciddi etkisi olmasına karşın, zayıf GSYİH büyüme rakamlarının bir uyarıyla birlikte geldiğine inanıyorlar. Endüstriyel alımın, zayıf sektörel büyüme verilerinin bazılarından daha hızlı bir şekilde toparlanabileceği anlamına geldiğinden bahsediyorlar.

Hükümet teşviklerinin ekonomik aktiviteyi yeniden başlatmasına ek olarak gümüşün yatırım talebinin de fiyatları destekleyeceği düşünülüyor.

Analistler, salgın sonrası etkili olabilecek enflasyon sonrasında gümüş gibi varlıkların çekici hale geleceğini de ifade ediyorlar.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın