Google ve Facebook ABD’deki Karmaşa Nedeniyle Siyasi Reklam Yasağını Sürdürecek

Bilindiği üzere başta ABD olmak üzere dünya genelinde başkanlık seçimleri büyük kitleler tarafından takip edildi. Geçtiğimiz hafta ABD’de başkanlık seçimleri düzenlendi ve milyonlarca seçmen oy kullandı. Mevcut başkan Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Joe Biden seçimlerde kozlarını paylaştı. Yapılan seçimde Joe Biden rakibi Trump’ı geçerek ABD Başkanı olmaya hak kazandı. Ancak sayım süreci ülkede oldukça yankılı geçti.

Başkan Trump yaptığı açıklamalar ile seçimlerde oyların çalındığını iddia ediyor ve yüksek mahkemede hakkını arayacağını belirtiyor. Bilindiği üzere seçimerden aylar öncesine Google, Facebook ve Twitter gibi devler siyasi reklamları yasakladıklarını açıklamıştı. Seçimler sonuçlandı ancak Google ve Facebook yaptıkları açıklamalar ile bir süre daha siyasi reklamlara izin vermeyeceklerini duyurdular.

Google ve Facebook’tan Siyasi Reklam Kararı

Arama motoru devi Google ve dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde siyasi reklamları yayınlamama kararı almıştı. Başkan Trump’ı son açıklamaları seçim sürecine dair tartışmaların devam edeceğini gösteriyor. Bu nedenle Google ve Facebook daha önce almış oldukları siyasi reklam yasağını bir süre daha uygulamaya devam edeceklerini açıkladılar.

Facebook’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “ABD’deki seçimleri korumaya yönelik devam eden çabalarımızın bir parçası olarak siyasi ve sosyal konularla ilgili geçici olarak reklamlara ara verme kararımız devam ediyor” ifadelerine yer verildi. Reklam veren şirketlere yasağın yaklaşık bir ay daha sürebileceğinin belirtildiği açıklamada, yaşanan gelişmelere göre bu tarihin öne çekilebileceğine yer verildi.

TikTok, ABD’de Seçimleri Kaybeden Trump’tan Yanıt Bekliyor

Arama motoru devi Google ise açıklamasında Georgia eyaletindeki senato seçimlerinin ikinci tura kalması nedeniyle ve reklamların sonuçları etkileme ihtimaline karşı yasağı bir süre daha uzattığını duyurdu. Açıkamalar sonrası Demokratik Senato Kampanya Komitesi İcra Başkanı Scott Fairchild, Facebook ve Google’in kararına tepki göstererek, ”Siyasi reklam yasağı seçmenlere yönelik kabul edilemez baskıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haber:  Turistik Doğu Ekspresi'nde hasret bitiyor! Seferler aralık ayında yeniden başlayacak

Google ve Facebook almış olduğu önlemlere rağmen siyasilerden eleştiri almaya devam ediyor. Son olarak Biden’ın ekibi Facebook’un komplo teorileri içeren paylaşımlara karşı ağır davrandığını iddia ediyor. Bazı sayfalarda şiddet çağrılarının yapıldığı belirtilirken, Biden’ın basın danışmanı Bill Ruso, Facebook’un ABD demokrasisine büyük zarar verdiğini söyledi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın