Google, COVID-19 Etkisindeki İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Google, sektörün pek çok farklı alanında öncü firma konumunda. Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, yılın ilk çeyrek raporuna dair verilerini açıkladı. Bilindiği üzere tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, dev şirketlerin mali tablolarında kendisini gösteriyor. Apple, Google, Amazon gibi Silikon Vadisi’nin devleri salgın etkisiyle gelirlerinde büyük düşüşler yaşadı. Google’ın yayınladığı ilk çeyrek verilerinde bu düşüşü net olarak görmek mümkün.

Alphabet CEO’su Sundar Pichai, yılın ilk çeyrek verilerine dair yaptığı değerlendirmede, ‘iki çeyreğin hikayesi’ tanımını kullandı. Google’ın patronu Mart ayı içerisinde reklam gelirlerinde büyük bir düşüş yaşandığına dikkat çekti. Açıklanan verilerde arama oranları ve Android tarafında gelirlerin arttığı görülüyor. Ocak – Mart aylarını kapsayan yılın ilk çeyreğinde teknoloji devi 41.16 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 13 oranında bir artış yaşandı.

Google’da Aramalar Arttı

Google CEO’su Pichai özellikle Mart ayı içerisinde reklam gelirleri açısından büyük bir darbe aldıklarını söyledi. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 36.34 milyar dolar gelir elde eden şirket, bu yıl önemli bir artışa imza attı. Corona virüsünün olumsuz etkilerinin olmaması halinde bu gelirlerin çok daha üst noktalara ulaşabileceğine dikkat çekiliyor. Ancak verilerde salgının olumlu etkileri de yok değil. Özellikle Google’da yapılan aramalar ve YouTube’un artan trafiği ile yoğun bir şekilde hizmetlerin devam ettiği belirtildi.

YouTube kullanımının arttığına dikkat çeken Pichai, video platformuna dair ayrıntılı veriler paylaşmaktan kaçındı. Canlı yayınlarda büyük artış olduğu belirtilen açıklamada, bu değişimin son kullanıcı tarafında da gözlemlendiği ifade ediliyor. Bilindiği üzere Google, Android işletim sisteminin de geliştiricisi ve milyonlarca akıllı telefon kullanıcısına yazılım desteği sunuyor. Kullanıcıların COVID-19 etkisiyle akıllı telefonlar üzerinde daha fazla vakit geçirmesi ile beraber Play Store gelirlerinde önemli artış yaşandı.

İlgili Haber:  Putin'in seferberlik ilanından sonra piyasalar alt üst oldu! Brent petrol yükselişte, Rus borsasında kayıp var

Google, COVID-19 Nedeniyle Yılın İkinci Yarısı için Sert Kararlar Aldı

Rakamlara göre Şubat ayında Play Store’da indirilen uygulama sayısında yüzde 30’a varan bir artış yaşandı. Telefon satışlarında düşüş yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın aktif Android kullanıcısı olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca Chromebook satışlarında da artış yaşandığının altı çizildi. Google CFO’su Ruth Porat, salgın etksiiyle reklamcılık sektörünün önümüzdeki günlerde zor bir süreç geçireceğini ifade etti. Bilindiği üzere teknoloji devi bir süredir Apple ile yaptığı iş birliği çerçevesinde yeni bir takip uygulaması geliştiriyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın