Google, Chrome için Ekran Görüntüsü Deneyimini İyileştirecek Bir Özellik Test Ediyor

Google’ın en çok kullanılan uygulamalarından birisi Chrome tarayıcısı olmakta. Milyonlarca kişinin ilk tercihi olan Chrome, kendi pazarının yüzde 70’ini elinde tutuyor. Google’un bu alanda rakipleri arasında Yandex, Firefox, Opera ve Edge gibi tarayıcılar yer alıyor.

Yazılım devi elindeki kitleyi kaçırmamak ve daha da artırmak adına tarayıcıya yönelik her geçen gün yeni bir özellik ekliyor. Geçtiğimiz günlerde Chrome üzerinden daha fazla gelir elde edilmesi için yeni bir reklam sisteminin test edildiği açıklanmıştı.

Google Chrome masaüstü platformların yanı sıra akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber Android ve iOS uygulamaları üzerinden de yoğun bir şekilde kullanılıyor. Android telefonlarda Chrome’un varsayılan tarayıcı olarak gelmesi bu duruma zemin hazırlıyor. Şirket Android kullanıcılarını memnun edecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Test edilen özellik Chrome’da kayan görüntüsü alınabileceğini gösteriyor.

Android Sürümüne Kayan Ekran Görüntüsü Geliyor

Mobil cihazlarda ekran görüntüsü alma araçları yaygın bir şekilde kullanılıyor. Chrome’da ise internet sayfaları genel olarak kaydırmalı oluyor ve ekrana sığmıyor. Bu kişiler için ekran görüntüsü almak daha zor bir hal alabiliyor. Chrome’un Android sürümü bu durumu kolay hale getirecek. Test aşamasında olan kayan ekran görüntüsü ile kullanıcılar ekranı kaydırarak tüm görüntüyü alabilecek.

Herkes için sunulmayan bu özelliğe ‘flags’ aracı üzerinden erişmek mümkün. Kararlı sürümde özelliğin ne zaman sunulacağı ise bilinmiyor. Flags menüsünde bulunan “Chrome Share Long Screenshots: Enables UI to edit and share long screenshots on Android” bölümünden özelliği etkinleştirmek mümkün.

Google Chrome Kullanıcıları Çalınan Şifrelere Karşı Uyaracak

Bu özelliğin daha önce pek çok Android geliştiricisi tarafından hayata geçirildiği biliniyor. Google ise geç kaldığı kayan ekranda görüntü alma özelliğini ilk etapta Android sürümünde kullanıma sunması bekleniiyor. Daha sonraki dönemde iOS ve masaüstü mecralarda da bu özellik yerini alacaktır.

İlgili Haber:  Akıllı Telefon Satışlarında COVID-19’un Olumsuz Etkisi Sürüyor

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın