Google Akıllı Telefon Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği Geliştirici Olmayı Sürdürüyor

Akıllı telefonlar dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından kullanılan başlıca iletişim ve eğlence araçları arasında yer alıyor. Sektörün önde gelen üreticileri Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, OPPO ve daha pek çok şirket kullanıcıların karşısına birbirinden iddialı akıllı telefon modelleri ile çıkmaya devam ediyor. Böylesine büyük bir ekosistem için geliştirilen sayısız uygulama bulunuyor.

App Store ve Play Store başta olmak üzere kullanıcılar çeşitli mecralardan mobil uygulamaları cihazlarına indiriyor. Belirli zamanlar ile yapılan araştırmalar kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği uygulamaları ve yayıncıları ortaya koyuyor. Pazar araştırma şirketi Sensor Tower geçtiğimiz günlerde Ekim ayının en çok indirilen mobil uygulamalarını sıralamıştı.

Bu araştırmada TikTok ve WhatsApp’ın zirvede olduğu görülmüştü. Şirket yeni bir araştırma yaptı ve bu sefer en çok tercih edilen mobil uygulama yayıncılarını sıraladı. Burada Google’ın açık ara üstünlüğü göze çarpıyor.

Google En Büyük Uygulama Yayıncısı

ABD merkezli teknoloji ve yazılım devi Google günümüzde yaygın olarak kullanılan uygulamaların geliştiricisi konumunda. Kendi uygulaması başta olmak üzere YouTube, Gmail, Chrome, Haritalar gibi uygulamaların geliştiricisi olan şirket, bu yolla milyonlarca kişiye ulaşıyor. Bu uygulamaların Android telefonlarda varsayılan yüklü olarak gelmesi de indirme oranlarının yüksek olmasına zemin hazırlıyor.

Sensor Tower’ın Ekim ayına yönelik yaptığı araştırma Google’ın dünyanı en büyük mobil uygulama yayıncısı unvanını koruduğunu gösteriyor. Şirket hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen uygulama yayıncısı konumunda. Google’ı bu sıralamada sosyal medya devi Facebook takip ediyor. Bilindiği üzere şirket bünyesinde Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi uygulamalar bulunuyor.

TikTok 2020’nin Üçüncü Çeyreğinde de Rakiplerinin Önünde Olmaya Devam Ediyor

Sensor Tower Ekim ayında Google’ın mobil uygulamaların toplamda 282 milyon indirme aldığını belirtiyor. İkinci sırada yer alan Facebook’un uygulamaları se 221 milyondan fazla indirme aldı. Google ve Facebook2u sıralamada takip eden diğer yayıncılar arasında Voodoo, AppLovin, Bytedance, Microsoft gibi şirketler bulunuyor. TikTok’un geliştiricisi olan Bytedance’ın tek bir uygulama ile bu sıralamada yer alması ise dikkat çeken bir diğer nokta olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Haber:  Yeniden Açılmalar Euro Bölgesi Mayıs Ayı Ekonomi Güvenini Artırdı

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın