Gelişen Ülke Paralarına Karşı Yükselen Dolar 7 Lira Üzerinde

Koranavirüsün piyasalar üzerindeki baskısı sürüyor. Bir yandan salgına yönelik son gelişmeler dikkatle takip edilirken, yatırımcılar da merkez bankası kararlarına ve piyasaların genel durumuna odaklanıyor.

Bu hafta ekonomik anlamda zor sınavlar veren ülkeler faiz kararlarını açıkladı. Çarşamba akşamı politika faiz oranını değiştirmeyen FED’in ardından dün kararını açıklayan Avrupa Merkez Bankası (AMB) da aynı yolu izledi ve faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı.

Dün FED kararı sonrası önemli bir değişiklik kaydetmeyen dolar kuru, bir süredir takılı kaldığı 6,95 – 6,99 lira bandında geziniyordu. Küresel risk iştahının azalması, doları yatırımcıların güvenli limanı haline getirdi.

1 Mayıs Tatili Dolayısıyla Piyasalar Kapalıyken Dolar/TL 7 Lirayı Aştı Kaynak: piyasa.paratic.com

Bugün yurt içi piyasalarda işlem hacminin oldukça düşük olmasından destek bulan dolar, haftanın son işlem gününde yükseliş ağırlıklı seyretti. Güne 6,99 seviyelerinde başladı. TSİ 15:03’te 7,0188 liradan alıcı buluyor.

Kurdaki bu yükseliş; koronavirüsün dünya ekonomisi üzerinde yarattığı baskı, düşen karlar, işletmelerin batma eşiğine gelmesi gibi durumların risk iştahını azaltmasından kaynaklandı. Analistler, kurda 6,90 lira seviyesinin üstündeki seviyeler korundukça pozitif trend görünümünün süreceğini belirttiler.

Yatırımcılar risk barındıran varlıklardan uzaklaşarak yeni güvenli limanları altına yönelince dolarda yükseliş kaydedildi. Geçtiğimiz günlerde 2018 yılının Ağustos’undaki kur şokundan bu yana ilk kez 7 lira üstüne çıkan dolar, burada tutunamayarak bir süre 7 lira altında istikrar göstermişti.

Yatırımcılar piyasa gelişmelerine bağlı olarak dolar alımına yönelince dolar son 6 gündür ilk kez önemli para birimleri karşısında yükseldi. Aşağıda; doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı performansını görebilirsiniz.

Kaynak: piyasa.paratic.com

Göstergelere göre Romen leyi ABD doları karşısında %0,23 ile değeri en fazla artan para birimi oldu. Güney Afrika randı ise %1,31 ile dolara karşı en güçlü kayıp veren para birimi olarak kendini gösterdi. Türk lirası ise dolar karşısında %0,42 değer kaybetti.

İlgili Haber:  Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Ocak’ta Yıllık %18,52 Artış Gösterdi

Westpac Banking Corp.’un kıdemli Döviz stratejisti Sean Callow dolar analizinde şu ifadeleri kullandı;

“ABD doları, koronavirüs çağında güvenli liman para birimi niteliğini koruyor ve yen ve İsviçre frankı gibi geleneksel güvenli limanların hafif önünde gidiyor”

Piyasalar koronavirüsteki son gelişmeleri izlemeye devam edecek. Salgının daha kötü zararlar vermesini önlemek amacıyla alınan önlemlere uymak hayati açıdan önem taşıyacak. Karantina uygulamalarını gevşetme faaliyetlerinin ne gibi sonuçlar doğuracağı ise önümüzdeki günlerde görülecek.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın