Fransa %18,2’lik Büyümeyle Euro Bölgesi Toparlanmasında Öne Çıktı

Yılın ikinci çeyreğindeki yüzde 13,8’lik düşüşü %13,7’ye revize edilen Fransa GSYİH’si, üçüncü çeyrekte yüzde 18,2 ile güçlü büyüme kaydetti. Fransa’nın ulusal istatistik bürosu INSEE tarafından yapılan açıklamada GSYİH’de iyileşme görülse de kriz öncesi seviyenin oldukça altında kaldığı belirtildi.

Hacim olarak ölçüldüğünde, 2019’un üçüncü çeyreğindeki seviyesine (bir önceki yıla göre) kıyasla, 3Ç20 GSYİH’sinin yüzde 4,3 daha düşük olduğu aktarıldı. Bununla birlikte Fransa, üçüncü çeyrek toparlanmasında Euro Bölgesi genelinde GSYİH büyümesine liderlik etti.

Ancak Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire bugün Fransa Inter’e yaptığı açıklamada dördüncü çeyreğin zorlu geçeceğini ve ekonominin 2020’de genel olarak %11 küçülmesinin beklendiğini söyledi. Bu, yüzde 10’luk önceki tahminlerden daha kötü geldi.

Fransa’nın 2021 yılına kadar makul ekonomik büyüme rakamlarına kavuşmasını umduğunu da yineleyen Le Maire, “2021’den itibaren iyi büyüme rakamları olacak büyüme rakamlarını bir kez daha bulabileceğiz” dedi. Dördüncü çeyrekte, negatif bir büyüme oranı görme riskinden bahseden Maliye Bakanı, “2021’de güçlü toparlanma olacağından eminim” ifadelerini kullandı.

INSEE’nin açıklamasına göre iç talebin tüm bileşenleri üçüncü çeyrekte güçlü bir şekilde toparlandı. Kaynak: INSEE

Özellikle, hane halkı tüketim harcamaları yüzde 17,3 artışla kriz öncesi düzeyine yakınken genel hükümet harcamaları bunu hafifçe aştı. Brüt sabit sermaye oluşumu üçüncü çeyrekte toparlanmaya rağmen yıllık bazda yüzde 5,1 ekside kaldı.

Genel olarak, toplam yurt içi talep bu çeyrekte GSYİH büyümesine +18,9 puan katkıda bulunurken dış ticaret de bu çeyrekte toparlandı, özellikle ihracat güçlü sıçradı. İthalat da arttı ancak yükseliş ihracattan daha az belirgindi. Genel olarak, dış ticaret GSYİH büyümesine 1,2 ile olumlu katkı yaptı. Son olarak, stoklardaki değişiklikler GSYİH büyümesine olumsuz katkıda bulundu.

Fransa’daki Terör Saldırılarının Ardından Dolar ve Euro Rekora Yakın Seyrediyor

İlgili Haber:  Sosyal konut projesinde ilk kura, Ardahan ve Şırnak'ta çekildi! Sırada 10 il daha var

Toplam üretim üçüncü çeyrekte geri dönse de yalnızca piyasa dışı hizmetler geçen yılın seviyesine geri döndü. Mal ve hizmetlerde toplam üretim 2. çeyrekte yüzde 13,9 küçüldükten sonra yüzde 17.6 arttı.

Ancak kriz öncesi seviyesine geri dönmedi ve 3. çeyrekteki seviyenin yüzde 4,8 altında kaldı. Özellikle branşlara göre mal üretimi kriz öncesi seviyenin oldukça altında kalırken hizmetler üçüncü çeyrekte kriz öncesi seviyelerine yaklaştı. Pazar hizmetleri, özellikle ulaşım, konaklama ve yemek hizmetlerinde, daha sıkışık kaldı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın