Ford 2022’ye Kadar Elektrikli Araçlar için 11,5 Milyar $ Yatırım Yapacak

Sene başından bu yana tüm dünyanın yaşadığı sağlık krizi hayatımızın her noktasını olumsuz etkiledi. Güncel verilere göre 51 milyondan fazla insan coronavirüse yakalandı. Hükümetler salgını durdurmak için bir dizi tedbiri devreye soktu.

İşyerlerinin önlem amacıyla kapatıldığı dönemde dünyanın en büyük otomobil üreticileri büyük darbe aldı.

Mart ve nisan aylarında fabrikalarını kapatan firmaların gelirlerinde düşüş olurken, temettü ödemesini durdurmak zorunda kalanlar oldu. Ancak bu krizi iyi yönetip yatırımlarına devam eden dev şirketler de mevcut.

CNBC’nin yer verdiği habere göre ABD merkezli Ford, önümüzdeki 2 yıl içinde 11,5 milyar dolarlık yatırım planlıyor.

Şirket kısa bir süre önce F-150 kamyonetinin elektrikli versiyonu için 3,2 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklamıştı. Söz konusu araçların satışının 2022 yılında başlayacağı biliniyor. Elektrikli minibüslerin satışı ise gelecek yılın sonlarına doğru başlayacak.

Ford Company’nin elektrikli minibüs üretmek için Missouri fabrikasına 100 milyon dolar yatırım yapacağı biliniyor. Transit mininüs ve F-150 kamyonetlerle birlikte 2022 yılına kadar planlanan toplam yatırım tutarı 11,5 milyar dolar seviyesinde.

Adidas’ın Satışlardan Elde Ettiği Gelir 3Ç20’de 5,9 Milyar Euro’ya Geriledi

Ford Amerika ve uluslararası pazarlar grubu başkanı Kumar Galhotra; müşterilere daha iyi hizmet, yetenek ve üretkenlik sunmak amacıyla en ikonik araçlarını tamamen elektrikli teknolojiyle donattıklarını söyledi.

Ford CEO’su Jim Farley, yeni elektrikli araçların eşsiz bir dijital servis, kablosuz iletişim sunduğunu, böylelikle ticari kullanıcıların üreticiliklerini artırarak daha az zamanda daha çok iş yapmalarını hedeflediklerini söyledi.

Ford Motor Company (F) hisseleri pozitif, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO) hisseleri negatif performans sergiliyor. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ford Company’nin New York Borsası’nda işlem gören hisseleri TSİ 17:53’te %2,01 artıda 8,37 dolardan işlem görüyor. Öte yandan yurt içi piyasaların kapanmak üzere olduğu şu dakikalarda Ford Otosan hisseleri %3,26 ekside 115,9 liradan işlemde bulunuyor.

İlgili Haber:  Avustralya Temmuz PMI, Ekonominin 3. Çeyrekte Büyümeye Dönebileceği Umudunu Artırdı

Açılışı 120 liradan yapan şirket hisseleri gün içinde 115,5 – 124 arasında hareket etti. Yıllık bazda %80 pozitif bölgede bulunuyor. Sene başından bu yanaki performansına baktığımızda mart ayında üretime ara verilmesiyle 39 liraya kadar indiğini görmekteyiz.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

EkonomiOtomobil

Yorum yapın