FED’den Rosengren Aşı Haberlerine Rağmen 6 Aylık Aşırı Dalgalanma Bekliyor

Pazartesi günü Pfizer ve BioNTech, Covid-19 aşısının bulaşıcılığı önlemede %90’dan fazla etkili olduğunu açıkladılar. Duyuruları, beklenenden daha yüksek etkinlik oranı göz önüne alındığında sağlık ve yatırım topluluklarını şaşırttı. Salgının daha çabuk üstesinden gelinebileceği konusunda iyimserlik getirdiler.

Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Eric Rosengren ise küresel ekonomi koronavirüs salgınının etkileriyle boğuşmaya devam ederken önümüzdeki 6 ay boyunca aşırı dalgalı olacağını ifade etti. Ayrıca aşının dağıtılmasının zaman alacağına inandığını belirtti.

Fed, Eylül ayında ABD ekonomisinin 2020’de %3 ila %4 arasında küçüleceğini, 2021’de %3,6 ile %4,7 arasında toparlanacağını tahmin ediyor. Kaynak: FED

Aynı zamanda ekonomik performansın, ne kadar parasal ve mali teşvik uygulandığına bağlı olacağı düşünülüyor. ABD kanun yapıcılarının ne kadar ekonomik yardım sağlayacağı ve ne zaman kararlaştırılabileceği konusunda ise soru işaretleri bulunuyor.

CNBC’den Joumanna Bercetche’ye konuşan Rosengren, “Aşı hakkında çok iyi bir haber ve aşının etkinliği insanların beklediğinden çok daha yüksek görünse de bunu yaygın olarak dağıtmak hala oldukça zor olacak ve kaç kişinin gönüllü olarak aşı olacağına dair hala sorular var,” ifadelerini kullandı.

Brent Petrol Aşı İyimserliği ve Stok Düşüşüyle 45 Dolar Üstüne Çıktı

Rosengren, kendisinin de tahminine göre 2021’in ikinci yarısına kadar bir iyileşme beklenmiyor. Ancak o tarihten sonra çok güçlü bir büyümeye sahip olunması gerektiğini söylüyor. Sahip olunan mali ve para politikasının göz önünde bulundurulması gerektiğine ve aşının ne kadar dağıtılabileceğine bakılacağını söylüyor. Yine de önümüzdeki 6 ayın oldukça dalgalı geçeceğini düşünüyor.

Dünya genelindeki koronavirüs vaka sayısı 52 milyona yaklaşırken, 1,2 milyondan fazla ölüm ve yaklaşık 36,5 milyon iyileşme gerçekleşti. Kaynak: Worldometer

Dün günlük yeni vaka sayısı 542 bini geçerken, 5 – 6 – 7 Kasım tarihlerinde tüm zamanların en yüksek günlük vaka sayılarına ulaşıldı. Birçok Avrupa ülkesinde günlük rekor vaka sayılarına ulaşılırken, Ekim sonunda ABD’de günlük 100 bin vaka sayısı ilk kez geçildi.

İlgili Haber:  ABD’de Artan Vakalar, Fauci’yi Ekonomik Açılmalar Konusunda Endişeye Sürüklüyor

UBS Başkanı Axel Weber de aşının ekonomik iyileşmeyi hızlandıracağı yanılsamasına kapılmamak gerektiğini söyledi. Weber, bir aşıyla bile küresel ekonominin kriz öncesi seviyelere geri dönmesinin zaman alacağını düşünüyor.

Joumanna’ya konuşan bir diğer isim olan Weber, “İleriye dönük, karamsar değilim. Demek istediğim, eninde sonunda bunu atlatacağız. Ama bunun hızlı olacağı yanılsamasına kapılmamalıyız, biraz zaman alacaktır. Kriz öncesi GSYİH düzeylerine geri dönmek en az bir yıl olacaktır. İşsizliğin ve kriz öncesi büyümenin geri dönmesine yakın bir yerde olmak 1 veya 2 yıl alacak. Bu yüzden karşı karşıya olduğumuz şey uzun bir iyileşme olacak,” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın